| anonim_4396 a întrebat:

Daca mama si tata au doi copii, pot sa lase tot ce este intr-un cont de exemplu la CEC unui singur copil? Daca da, cum? Prin testament? Mama si tata au custodie comună.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot s-o faca.
In timpul vietii pot s-o faca prin donatie (daca suma este peste 25.000 lei) sau ca dar manual (daca este sub 25.000 lei).
Pentru cauza de moarte pot s-o faca prin testament.
In ambele cazuri, respectiv donatie sau testament, ceilalti mostenitori pot solicita sa fie raportata (luata in considerare) suma respectiva in cazul procedurii succesorale.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate prin donatie sau prin testament legal.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce esti lacom? Sunteti doi copii la parinti, trebuie sa primeasca si fratele tau sau sora ta ceva nu numai tu, asta este o mare problema la români certurile pe mostenirea lasata de parinti pe bani, momentan parintii tai traiesc si sunt bine crezi tu ca ei vor sa faca testament si sa iti lase tie tot? Daca mama ta moare mosteneste tatal tau partea ei daca tatal taui moare si mama ta traieste ea mosteneste jumatatea lui, si numai cand parintii vostrii mor atunci mosteniti voi nu in timpul vietii lor.

| mihai69 a răspuns:

Dacă deschid un cont pe numele copilului, da.
Pentru că depunerile ar fi făcute pe timpul vieții lor și nu pot fi atacate în instanță, iar celălalt copil nu are acces la datele sau banii din contul fratelui / surorii sale.
Dar evident, ar fi cam imoral să facă așa ceva, dar deja nu mă mai miră nimic la specia asta...

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa ce spune Violeta. Testamentul si in unele cazuri si donatia pot fi atacate.

Răspuns utilizator avertizat
| adryang78 a răspuns:

Da, pot lăsa prin testament, dar orice testament este atacabil în instanță.