| GolopențaAdrian a întrebat:

Dacă va intra România în Spațiul Schengen va fi avantajată? Dacă da cum? Aici scrie că nu mai e mult și intră:https://www.mediafax.ro/......e-18175156

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salariile ca in occident. Dar nu vor scarbele europene de germany si franta sa aderam ca na. Am fost prosperi pana in 89 si le e frica sa nu fim peste ei in industrie si ce mai tine

| GolopențaAdrian explică (pentru mgtow):

Pana la urma tot vom intra ca vor ca nu vor

| mgtow a răspuns:

Crezi? Ar fi ceva. & mie imi convine sa am salariu de 1500€ pe autobuz 8h si somn de voie in casa mea. Sant sceptic in privinta asta sa adereze la schenghen

| GolopențaAdrian explică (pentru mgtow):

Olanda si Germania sunt impotriva pentru ca ei pierd daca intram noi ca se deschide portul Constanta

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Sau poate sunt impotriva pentru ca noi suntem niste corupti infecti

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Las ca nici ei nu is mai buni

| GolopențaAdrian explică (pentru mgtow):

Normal si Ungaria e in Schengen dar salariul este putin mai mare ca la noi si nu 1500 de euro

| minrest a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Diferentele de salarii sunt foarte mari intre tarile din spatiu Schenghen. Nici nu poti compara salariul din Germania cu cel din Spania, de exemplu. Schenghen e un spatiu de circulatie libera; dar oricum circulatia libera a marfurilor, capitalurilor si persoanelor e asigurata prin tratatele de la baza Uniunii; daca nu esti membru Schengen, dar estim membru EU ai ceva controale suplimentare, cum de fapt a mentionat si Sadrian.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

La noi coruptii intra la inchisoare, vad. Suntem corupti, dar ne tratam.

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Cand o sa ne terminam de tratat o sa intram in Schengen

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Hai sa nu comparam coruptia din Olanda si Germania cu Romania

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

OK, mi se pare foarte corect.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

In toata lumea e coruptie intr-un nivel mai mare sau mai mic

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Noi suntem la poarta Schengen

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asa si? In Romania nivelul e foarte mare, in vest e mic. Nu înțeleg de ce insisti pe asta. Suntem o tara profund corupta si de aia ne traim destinul de saracii UE

| minrest a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu stiu la ce imi raspunzi cu asta. Suntem in UE, vezi si singur ca circulam cu buletinul in Uniune, marfurile circula fara vama, capitalurile fara restrictii; da, suntem la poarta Schengen si se vor ridica unele controale, plus prestigiul legat de acest statut.

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Poate am gresit.Da daca suntem in Schengen nu mai vor fi controale vamale

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Sau ne traim destinul asta pentru ca UE nu lasa Romania sa intre in Schengen si tin tara sa nu se dezvolte ca pierd ei daca intram

| minrest a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

OK! Cat te astepti sa te dezvolti de la desfiintarea controlului vamal? Vama nu platesti; esti in EU, circula liber capital, bunuri, oameni. De la fluidizarea traficului la vama crezi ca te imbogatesti brusc? Exporti liber in EU, asta te dezvolta, cresti cu 5% pe an, cea mai mare crestere in Europa, ca avem si mult de recuperat. O economie sanatoasa nu creste cu mai mult, oricum.

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asta e o teorie e conspirației ieftina si fara sens. Auzi la tine, nu ne lasa UE. UE se roaga de noi si ne da bani cu lopata sa facem autostrazi si noi nu suntem capabili. UE ne da bani cu lopata sa invenstim si noi nu reusim sa absorbim nici 50%. Dar na, cand esti incompetent primulucru pe care il faci e sa dai vina pe altii ca nu te lasă

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Eu nu zic ca nu ne da dar nu ne lasa ca ai nostri vor sa faca numa ca UE tine Romania ca altfel cum isi atrage forta de munca?

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Nu am nici o asteptare dar mi-e imi convine sa circul mai usor decat in prezent

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Hahahha, hai ca m ai lamurit cu "ai nostri vor dar nu ne lasa", tu de fapt nu intelegi realitatea, si incompetenta din tara.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Eu inteleg ca pe majoritatea ii intereseza politica mai mult decat ceea ce se face in tara

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Câte țări din ue au absorție 50%?
''măcar 50%'' rolling on the floor
nu te mai obosi să cauți: doar una are.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, parlamentul olandez a respins aderarea Romaniei la spatiu Schengen din motive economice.
Asadar, nu tine de noi.
Olandezii nu vor ca navele comerciale sa acosteze in portul Constanta.

| mgtow a răspuns:

Minrest vorbeste aiureli

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Nu chiar. Nici eu nu vad vreo legatura directa intre Schengen si salarii

| RAY a răspuns:

Vom merge oriunde in europa fara buletin,in rest la fel o tara infecta, corupta, saraca, plina cu oameni infecti cu o moralitate de oameni veniti din jungla care se cred cetateni europeni, eu traiesc in capitala europeana Timisoara si calatoresc cu tramvaie din 69, asta da perfomanta

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Si eu locuiesc in Bocsa care e la 80 de km de Timisoara si da cred ca nici aici nu e departe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai stă TIR-ul românesc la granițe, trece ca acasă.
Și tu vei putea trece granițe cu buletinul, ca și cum te plimbi la tine acasă prin oraș. De exemplu. Dacă și noi și Ungaria am fi în Schengen, pentru cetățenii celor două țări, granița nu ar exista.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Pai Ungaria este numa Romania, Bulgaria si Croatia nu sunt si atunci pot trece si fara buletin

| sadrian46 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Dar nu este vorba doar de țările din jur, asta se referă la toate, toate țările din Schengen, care au eliminat complet granițele, controlul vamal de mărfuri și persoane între ele.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Da asa e

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Cu buletim trecem si acum, si nu o granita, ci orice granita in EU.

| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Ca să intri în spațiul Schengen din afara lui ai nevoie de pașaport.
După ce ai intrat în spațiul Schengen asta înseamnă că ai fost acceptat să locuiești aici în limitele vizei de pe pașaport.
Dacă ești cetățean din spațiul Schengen nu ai nevoie de permis de rezidență, astfel poți să te așezi oriunde și să stai cât vrei, în spațiul Schengen. Astfel, nu este vorba numai de trecerea unei granițe ci de drepturile care le ai ca cetățean al acestui spațiu, în raport cu cei dinafara lui.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Am fost in tari din UE, cu buletinul, nici nu aveam pasaport; pasaport mi-am facut anul asta ca sa merg in Ucraina.

| minrest a răspuns:

In primul rand, intrarea in Schengen NU va avea ca efect cresterea salariilor, nu vor creste absolut de loc. Grecia si Ungaria sunt in Schenghen, dar au salariile un pic mai mari ca noi. Schenghen este spatiu de circulatie complet libera, iar acum, fiind membri EU, avem circulatie aproape complet libera. Ceea ce ramane, e compensat prin acorduri temporare, asa ca diferenta va fi de statut si prestigiu, nimic practic.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Circulatia marfurilor nu este libera.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Crezi ca platim vama, in cadrul unei uniuni vamale? http://europedirect.nord-vest.ro/......taliu.aspx
Dupa cum vezi, sunt articole din Tratat, la care suntem parte, si e practica de zi cu zi in toate afacerile din tara, care exporta fara taxe vamale. De asta ne-am dezvoltat in ultimul timp, pentru ca exportam liber in Uniune.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Ne-am dezvoltat? Din ce punct de vedere? Cred ca traim in realitati paralele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi uită-te matale la evoluția PIB...ar fi o idee bună

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Daca nu ai observat dezvoltarea economica a tarii, bravo tie; ori esti genul care se plange, ori poate nu ai avut tu parte din dezvoltarea asta. Sa te devolti cu 5% din PIB un numar de ani la rand, inseamna mult. Da, dar am fost subdezvoltati rau, o sa imi spuna cineva. Da! Insa nu iti datoreaza soarta nimic, pentru ca esti subdezvoltat; altii au fost subdezvoltati, si au saracit in continuare.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

A crescut PIB-ul, a crescut si inflatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce?

| christine99 a răspuns:

Vor fi avantaje comerciale dar va creste si traficul de droguri si persoane foarte mult.

| GolopențaAdrian explică (pentru christine99):

Da sunt si dezavantaje inclusiv si migratia

| SDana a răspuns:

Nu crerd ca ne vor primi.

| GolopențaAdrian explică (pentru SDana):

Lucrurile se pot schimba