| GolopențaAdrian a întrebat:

Dacă va intra România în Spațiul Schengen va fi avantajată? Dacă da cum? Aici scrie că nu mai e mult și intră:https://www.mediafax.ro/......e-18175156

49 răspunsuri:
| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Eu nu zic ca nu ne da dar nu ne lasa ca ai nostri vor sa faca numa ca UE tine Romania ca altfel cum isi atrage forta de munca?

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

Nu am nici o asteptare dar mi-e imi convine sa circul mai usor decat in prezent

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Hahahha, hai ca m ai lamurit cu "ai nostri vor dar nu ne lasa", tu de fapt nu intelegi realitatea, si incompetenta din tara.

| SDana a răspuns:

Nu crerd ca ne vor primi.

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Eu inteleg ca pe majoritatea ii intereseza politica mai mult decat ceea ce se face in tara

| GolopențaAdrian explică (pentru SDana):

Lucrurile se pot schimba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Câte țări din ue au absorție 50%?
''măcar 50%'' rolling on the floor
nu te mai obosi să cauți: doar una are.

| christine99 a răspuns:

Vor fi avantaje comerciale dar va creste si traficul de droguri si persoane foarte mult.

| GolopențaAdrian explică (pentru christine99):

Da sunt si dezavantaje inclusiv si migratia

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Circulatia marfurilor nu este libera.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Crezi ca platim vama, in cadrul unei uniuni vamale? http://europedirect.nord-vest.ro/......taliu.aspx
Dupa cum vezi, sunt articole din Tratat, la care suntem parte, si e practica de zi cu zi in toate afacerile din tara, care exporta fara taxe vamale. De asta ne-am dezvoltat in ultimul timp, pentru ca exportam liber in Uniune.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Ne-am dezvoltat? Din ce punct de vedere? Cred ca traim in realitati paralele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Păi uită-te matale la evoluția PIB...ar fi o idee bună

| RAY a răspuns:

Vom merge oriunde in europa fara buletin,in rest la fel o tara infecta, corupta, saraca, plina cu oameni infecti cu o moralitate de oameni veniti din jungla care se cred cetateni europeni, eu traiesc in capitala europeana Timisoara si calatoresc cu tramvaie din 69, asta da perfomanta

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Daca nu ai observat dezvoltarea economica a tarii, bravo tie; ori esti genul care se plange, ori poate nu ai avut tu parte din dezvoltarea asta. Sa te devolti cu 5% din PIB un numar de ani la rand, inseamna mult. Da, dar am fost subdezvoltati rau, o sa imi spuna cineva. Da! Insa nu iti datoreaza soarta nimic, pentru ca esti subdezvoltat; altii au fost subdezvoltati, si au saracit in continuare.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, parlamentul olandez a respins aderarea Romaniei la spatiu Schengen din motive economice.
Asadar, nu tine de noi.
Olandezii nu vor ca navele comerciale sa acosteze in portul Constanta.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

A crescut PIB-ul, a crescut si inflatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Ce?

| GolopențaAdrian explică (pentru RAY):

Si eu locuiesc in Bocsa care e la 80 de km de Timisoara si da cred ca nici aici nu e departe