| AfloareiRazvan a întrebat:

DAU FUNDA! Pentru un motocultor de 12-14 cai putere de ce categorie de permis este nevoie daca este nevoie? Trebuie sa il inmatriculez? Vreau sa il folosesc doar in scopuri agricole, dar e posibil sa trebuiasca sa trec prin drumuri comunale cu el. As dori daca se poate sa-mi dati un link cu legislatia aferenta. Am aceleasi intrebari si pentru tractoare. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria Tr este pentru tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări.
Nu cred ca este nevoie de inmatriculare dar pentru tractor este nevoie de inscriere la primaria localitatii de domiciliu.
Conform Codului rutier, citez:
"p)categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;"
ART.12.(1)Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu excepţia celor trase sau împinse cu mâna şi a bicicletelor, trebuie să fie înmatriculate ori înregistrate, după caz, şi să poarte plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni şi conţinut prevăzute de standardele în vigoare.
(2)Vehiculele care nu sunt supuse înmatriculării sau înregistrării pot circula pe drumurile publice numai în condiţiile prevăzute prin regulament.
ART.14.(1)Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, tractoarele agricole sau forestiere, altele decât cele prevăzute la art. 13 alin. (2), inclusiv remorcile destinate a fi tractate de acestea, precum şi vehiculele cu tracţiune animală se înregistrează la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti, care, prin compartimentele de specialitate, ţin şi evidenţa acestora."