| ZewChrist33 a întrebat:

Cat poate dura o reclamatie la o directiune de politie[nu mai stiu exact] pentru ca am deranjat orele de Google Meet, mi-am creeat un cont de Instagram unde am amenintat/injurat/jignit/etc. Si in cat timp se poate afla ip-ul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea prealabila trebuie facuta in termen de maximum 3 luni de la data cand persoanele vatamate prin infractiune iti stiu datele, cel putin nume, prenume si domiciliu.
La infractiunile care se cerceteaza din oficiu plangerea penala trebuie facuta in termenul de prescriptie a raspunderii penale. cel mai mic este de 3 ani de la data faptei.
IP se poate afla foarte repede, depinde de cum se misca organul de urmarire penala.
P.S. In intrebarea anterioara, la care ti-am raspuns, spuneai ca deja ti-au facut plangeri penale si ca IP iti va fi descoperit usor.
Si inca ceva: daca esti minor se poate lua impotriva ta o masura educativa, care poate fi neprivativa sau privativa de libertate.
Daca esti in cl.XI sau XII se poate sa fii chiar exmatriculat.

| zilog a răspuns:

Nu intelegi ca organul de militie nu se ocupa cu interneti
ce e ala calculator
ai ru dar noi nu avem daca nu ne-ai facut sponsorizare noi de unde sa avem computere dinalea
fa si tu o sponsorizare aici la sectie
prinde-l tu adu-l la noi ca ti-l batem noi
de-al cui este Baiatul ata IP
iauzi la baiatul asta care vrea sa ne faca cadou niste calculatoare la sectie
la suparat unul IP
Bai baiatule spune-ne unde sta cum arata de al cui este asta IP că îl spargem noi cu bataia cu cine mai umbla in gasca?

| anonimg a răspuns (pentru zilog):

IP mai umblă în gașca cu unul numit User și unul zis Parolă. laughing
ZewChrist33, stai liniștit și nu te îngrijora. Îngrijorarea nu te ajută cu nimic bun. Ce o fi, o fi.
Dacă îți pare rău pentru ce ai făcut, atunci acesta este un timp în care poți să ceri iertare de la Dumnezeu; și dacă Îl vei ruga, vei vedea că te va putea scăpa de pedepsească, indiferent că vei crede sau nu acest lucru.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Sa se pocăiască dacă scapă de pedeapsă!

| anonimg a răspuns (pentru zilog):

"Sa se pocăiască dacă scapă de pedeapsă!"
Acest lucru este imposibil, deoarece pocăința este un act deliberat, nu constrâns și nici cumpărat.
Pocăința vine doar atunci când vom cunoaște cât de mult ne iubește Dumnezeu; de aceea pocăința reprezintă părerea de rău pentru lucrurile rele făcute și continua ferire de a le mai face. Aceasta este lucrarea Duhului Sfânt în viața noastră, și nu este efortul nostru.

| zilog a răspuns (pentru anonimg):

Efeseni 2:8-9 VDC
Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesti ma nimic stai dracu linistit