| AlexDorinel a întrebat:

De când a plecat PSD de la guvernare acum 2 ani România a luat o razna. Nu mai exista o oarecare stabilitate în nimic. Oriunde merg prin tara vad ca se arunca cu bani la greu, toată lumea are în cap numai distracție, nimeni nu mai munceste etc.

Credeți ca revenirea PSD ului va îmbunătăți puțin starea României( având în vedere ca vor avea jumătate din functiile de conducere din Romania)?

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

PSD a fost și este, nicicând nu va fi povestelaughing

Măcar măresc pensiile, alocațiile, salariul minim...PNL nu a fost în stare de asta.Am zis mereu liberalismul e bun pentru bogați și afaceriști,socialismul este pentru oamenii de rând,când o să priceapă oare unii asta,PNL în toată istoria lor nu prea a ținut cu omul simplu,de rând, ei se laudă că ajută afacerile, întreprinzătorii etc si când e vorba să mărească o pensie, un salariu, un ajutor social cică nu sunt bani, așa au zis mereu, așa ziceau și în trecut, am urmărit politica de mult timp și niciodată PNL sau PD care nu mai exista nu a fost interesat să crească nivelul de trai al oamenilor simpli.Nivelul de trai îl crești marindu-i pensia, salariul, ajutorul nu făcând investiții dar venitul oamenilor să fie la fel de mic.In Europa de V de ce se trăiește mai bine? Că au salariul și pensia triple fata de România și sunt și investiții multe e adevarat dar ei nu neglijează venitul oamenilor. Poate noua ne-o fi bine cat de cat acum, dar gandeste-te că în România 55-65% din pensionari au pensia sub 1200 lei sau sub 1500 ori cu acești bani nu poți trăi decent deloc și de asta zic că trebuie mărite neapărat în fiecare an aproape,că nivelul de trai să crească,în primul rând cresti nivelul de trai prin mărirea venitului și după prin investiții nu cum fac și cred PNL -istii și USR-istii că trebuie întâi investiții și după daca mai rămâne te uiți și la venitul românilor
Și reține,socialismul este făcut și gânduri pentru toți,pentru oamenii simpli,pentru taran,pentru tâmplar,pentru bunicul,bunica,liberalismul e făcut și se axează doar pe afaceri, întreprinzatori, investiții și etc.
Guvernul cel mai bun e când o să se pună pe primul loc la egalitate și fără diferente interesul și pentru venit și pentru investiții, nu unul în detrimentul celuilalt.
Oricum, adevărul e că, și aici pot sa vina sute de useri că
suntserios sa îmi zică contrariul, socialismul a dat și a făcut mai mult bine mult poporului și omului de rând decât liberalismul, orice ar zice x sau z, asta e adevărul.
Și poate zici că nu te interesează de pensionari sau săraci dar îți amintesc că 55 % din populație trăiesc cu mai puțin de 1200 de lei în momentul asta iar așa ceva în orice țară care se vrea europeană și civilizata, e i admisibil.Si poate v-ați săturat că PSD mărește pensia mereu și însușea pe asta dar toți avem bunici,unchi, mătuși etc și aproape toți o sa ajungem să fim pensionari cândva.
Socialism= politica centrată mau mult pentru omul simplu
Liberalism= politica centrată mai mult pentru afaceri, întreprinderi, investiții și totodată un interes scăzut pentru cel ce e mai vulnerabil.
Și mai e o faza, nu se știe în viața niciodată dacă vom ajunge să fim vulnerabili într-un anumit mod, sens etc așa că o politică cum o practică liberalii, care nu prea se centrează și pe oamenii aflați în situații vulnerabile e o politică proastă și scuzabilă în cazul lor prin "nu avem bani", eterna fraza cu care se scot liberalii când e vorba să facă ceva și pentru omul de rând și cel vulnerabil.Si nu o zice un psdist ci un votant care a votat mereu diferit, ultima data votant AUR.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Cei de la PSD sunt petrecăreți?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Or fi maneliști, dacă zici că aruncă cu banu'...

| Radandam a răspuns:

Pleaca ma cu PSD-ul tău, ăștia au făcut doar rău. Dacă ai fi mai atent ai vedea ca toți politiceni care au fost condamnați au fost numai de la PSD. Ai vedea ca în ultimii 2 ani PNL în plina criza a accesat fonduri și a turnat asfalt pe toate străzile, inclusiv în sate uitate de lume. Ai vedea ca în ultimii 2 ani s-au încheiat câteva stadioane de fotbal. Ai vedea ca în ultimul an PNL a scos 100 de mii posturi noi de munca pentru tineri. PSD nu a făcut nimic, doar aburește penisonarii ca le mărește un pic pensia, și mărește și pensia și produsele și ies mai pe minus. De ce crezi ca I se spune ciuma roșie? Uuuuooo, comuniștilor

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru Radandam):

Wow, ce poveste faină! Ce visuri ai mai visat?

| Mosotti a răspuns (pentru Radandam):

Au fost condamnat psd-isti ca asa s-a dorit de pnl, nu ca pnl-istii nu ar trebui condamnati, ca toti au furat.

| randy93333 a răspuns:

Te contrazici singuri, spui ca toata lumea arunca cu bani, deci au de unde si o duc bine. Legat de PSD, cand intri intr-o coalitie cu unii care au distrus tara, nu stiu ce sperante poti avea

Răspuns utilizator avertizat
| randy93333 a răspuns (pentru AlexDorinel):

,,Oriunde merg prin tara vad ca se arunca cu bani la greu, toată lumea are în cap numai distracție,,... din afirmatia ta rezulta ca lumea are bani si o duce bine

Răspuns utilizator avertizat
| randy93333 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tocmai ca nu au facut nimic, adica nimic bun, doar rau

Răspuns utilizator avertizat
| randy93333 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Scumpiri mari= bani mai multi la buget din taxe= economia duduie dupa cum ziceau unii

Răspuns utilizator avertizat
| randy93333 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti tampit, nu am cu cine discuta, hai pa