| Anomim2025 a întrebat:

De ce țările sărace se duc înspre Socialism, iar cele bogate sunt Capitaliste?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Capitalismul inseamna un popor needucat (apropo de ce spune "suntserios") care nu gandeste. Exemplu Romania. Cea mai buna scoala se facea pe vremea socialismului cu toate ca poporul nostru este un popor incapatanat, fara atractie spre cultura. Acum, pentru ca omul sa nu vada problemele, nu se mai face carte. Asa 10% din populatia tarii detine 90% din bogatia tarii (ce n-a plecat la "export"). Nimeni nu se rascoala impotriva acestei nedreptati. Cei de pe vremea socialismului sunt prea batrani, bolnavi si satui de probleme. Iar cei tineri sunt prea orbiti de mirajul unei bogatii iluzorii, care poate veni dar nu mai vine. China, spre exemplu, este una din tarile cele mai bogate din lume si nu este capitalista. Alt exemplu este Cuba. O tara mica fara putere inconjurata de tari puternice, capitaliste a dat chicx in socialism din cauza blocadei capitalismului. Prin anii 50-60 mergea foarte bine. Ce au zis capitalistii: asata nu este bine! Cum ar arata o tara socialista dezvoltata? Si au instituit blocada sub pretextul ne respectarii de catre Cuba a drepturilor omului. Nu conta ca in SUA negrii nu aveau voie sa circule in acelasi autobuz cu albii si alte nedreptati. E mult de discutat. Dar daca observi mai atent ce se intampla in societatea noastra ai sa vezi ca sunt multe nedreptati si daca intrebi de societatea socialista ai sa vezi ca nu existau atunci asa ceva.

| Laura a răspuns:

Pentru că socialismul nu înseamnă altceva decât să fii egal în sărăcie, poţi să mănânci mâncarea altuia dar e doar o problemă de timp până n-o să mai ai ce mânca. Capitalism adevărat nu există, orice intervenţie a statului asupra capitalului se opune ideii de capitalism. Dar mai bine să tinzi spre libertate economică decât să fii un dobitoc care susţine o politică distructivă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Saracie inseamna lipsa de educatie inseamna un popor mai usor de manipulat.
si in final tarile sunt sarace pentru ca aleg socialismul nu aleg socialismul pentru ca sunt sarace

| sdaads a răspuns (pentru suntserios):

Vorbești prostii, câte fabricii, blocuri s au construit înainte de 1990 și cum a crescut nivelul de trai în comunism fata de cum creste acum?

Înainte, creșterea nivelul de trai era constantă și pentru toată lumea, acum nivelul de trai a crescut doar pentru marii bogati, restul populației trăiește aproape la fel.

Poate ești vreun miliardar sau ceva, atunci te înțeleg ca socialismul nu i bun pentru tine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Clar lucru nu stii cum se invarte lumea. Ar fi multe de spus dar ia macar asta si citeste atent -
http://www.argumentesifapte.ro/2014/05/03/cosmarul-din-visul-american/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia si un film daca te tin oole-
https://www.youtube.com/watch?v=sc30Jf5d-tY

| Claudiu1905 a răspuns:

America e cea mai puternica tara dar e plina de saraci. Altfel cei bogati sustin capitalismul ca sa-si pastreze averile, iar ce saraci vor sa le imparta si sustin comunismul, nu-i ametitor de complicat

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ametitor de imaginar. Nu exista alta explicatie, le scoti din vise. Fa un studiu. De " corect politic " macar, ai auzit?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Surpriza, nu are legatura cu politica. Inseamna conform legilor si moralei