| popapopica a întrebat:

De ce Austria nu este membra NATO?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Că ei sunt oleacă datori rușilor că au primit suveranitate

| Cipi1212 a răspuns:

Pentru că Austria e o țară pro-rusă.

| popapopica explică:

Si atunci, noua de ce nu ni s-a permis neutralitate? De ce am fost convinsi "sa vrem" aderarea la NATO?
Apropo de "Austria este înconjurată de țări membre NATO și UE, ceea ce îi oferă un anumit nivel de securitate colectivă fără a fi nevoie să se alăture efectiv alianței", Hawaii este membra NATO, dar in cazul in care ar fi atacata, NATO nu o va apara. Pentru ca "tehnic" nu este inclusa in NATO. Nu e stat continental.

| johnnny123 a răspuns (pentru popapopica):

Cum adică "nu ni s-a permis neutralitate"? Aderarea la NATO și la UE au fost principalele obiective de politică externă ale României post-comuniste și s-au făcut cu larga susținere a societății.

Am intrat în NATO și în UE pentru că ne-am dorit asta ca țară, nu pentru că ni s-a impus de către cineva. Și au fost cele mai bune lucruri pentru această țară.

Care este mai exact problema ta cu faptul că România este membră NATO? Te deranjează faptul că ni se garantează securitatea și că nu cad rachete rusești peste noi?

"Hawaii este membra NATO, dar in cazul in care ar fi atacata, NATO nu o va apara"

Pentru cultura ta generală (inexistentă), Hawaii este unul dintre statele care formează Statele Unite ale Americii. La fel ca Texas, California, Florida, etc. Deci orice atac asupra Hawaii-ului ar fi un atac asupra SUA și NATO și ar primi 1000% un răspuns militar din partea SUA și NATO.