| dragos38 a întrebat:

De ce biserica nu plateste impozit? in timp ce noi ceilalti,daca vrem sa cumparam o masina,,platim impozit,daca vrem sa cumparam o casa platim impozit,cica si pe stalp si pe grajd, si astea ar doi sa le impoziteze,dar biserica ba, dar de ce? le-o fi frica de popi ca-i va blestema sau ce?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Indeed.

"Dragnea zice că nu știe despre ce afaceri bisericești vorbim noi aici - probabil sursele lui de informare vin direct din cercul preafericiților. A zis că el îi respectă foarte mult pe mafioții care l-au ajutat să ajungă la cârma țării și că nu are cum să-i impoziteze, oricât de multe moaște ar pupa.

Totuși, eu zic să încercăm și să-i trimitem pe email (dragnea.liviu@gmail.com) niște moaște, astea de exemplu: http://fb.com/728598800487809.

Să trimitem cât mai mulți, să pupe non-stop și să se roage până reușește să impoziteze biserica aia cu averi de miliarde de euro. Să-i amintim domnului Dragnea că România are o datorie externă de vreo 100 de miliarde de euro. Știm că nu o plătește el - să ne ajute pe noi să o plătim, dar să nu mai dăruiască câte 500 de milioane de euro pe an la preafericiți, să-i dăruiască preanefericiților, că ei plătesc taxe - să rămână și ei în viață, să putem să ne plătim datoriile."

https://www.facebook.com/......668032922/

Guvernul psd-ist-comunist Ponta a introdus şi a mărit zeci de taxe, dar taxarea BOR-ului pe când?!

| dragos38 explică (pentru NOname):

Buna tara reaa croiala,
Mama ei de randuiala
Aia hoti, astia hoti
Mama lor la toti
Vin ai nostri, pleaca ai nostri
Noi ramanem tot ca prostii
Politrucii-si fac concedii
Pe la Cannes, Hawai, ca regii...

Muncitorii n-au salarii,
Curvele pupa dolarii,
Si popii au scapat de impozitare(asta am bat-o de la mine, cu popii)dar se potriveste laughing)))

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Biserica Ortodoxă, ca de obicei, nici usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase.

http://bit.ly/1su8Ly2

| dragos38 explică (pentru NOname):

Hm, eu credeam ca menirea preotilor este de a ne arata calea spre d-zeu, si nu calea spre a vota, si-or fi schimbat optiuniile popii laughing)

| NOname a răspuns (pentru dragos38):

Le aveau aşa de când sunt ei.

| dragos38 explică (pentru NOname):

E si cata incredere aveam eu in popi cand eram mic, i credeam oameni seriosi, chiar credeam ca sunt mai apropiuati de dumnezeu fata de restul, dar vad ca nici ei nu cred in biblie, si ei i-si strang comori aici pe pamant, contrar cu ce a zis I.H.

| NOname a răspuns (pentru dragos38):

Unii se maturizează odată ce cresc, alţii rămân naivi şi creduli toată viaţa.

Un exemplu de preot, cred eu, destul de reprezentativ pentru clanul lor de speciali:

http://www.ziarpiatraneamt.ro/preot-piatra-neamt

https://www.facebook.com/....../video.php

| dragos38 explică (pentru NOname):

Daca mai filmezi ceva gata te-am distrus, nu ma enerva, nu rade... lasa-ma in pace mai pacala. laughing)Da, ce limbaj interesant are acest popa, de vagabond, bravo enoriasilor care-i ajuta cu bani sa-si ridice palate pana la ceruri.Asa se imbogatesc popii astia pe prostia credinciosilor.Asa le trebuie

| milan9 a răspuns:

Toate impozitele salariale sunt platite fara discutie... Fiecare preot plateste pentru toate cheltuielile referitoare la asigurarile de sănătate, impozit, pensie, etc. (asta desi de la stat primeste undeva la 40 % doar din salariul brut...)

| dragos38 explică (pentru milan9):

Popii nu platesc impozite pe cladiri, impozit pe teren si nici taxa pentru certificat de urbanism sau autorizatie de construire
Dragnea cand a fost intrebT la Emisiunea dupa 20 de ani de la protv, daca s-a discutat in guvern despre posibila taxarea bisericii el a spus Nu, si nici nu este de acord cu impozitarea bisericii, iata cine sprijina Biserica mafiotii.Mama lor la totii

| milan9 a răspuns:

Salariile sunt impozitate 100% impozitate desi ei nu primesc de al stat decat vreo 40% din salariul brut. In privinta impozitarii pe cladiri si pe teren cred ca Biserica are mai mult de pierdut prin criticile pe caresi le aduna.
As fi de acord, mi-as dori chiar, ca guvernul sa impoziteze in cadrul Bisericii tot ce se poate impozita. Ar fi spre binele Bisericii...

| dragos38 explică:

Unde-i Cuza sa secularizeze averile manastiresti si bisericesti si atunci vor fi banii si pentru salarii si pensii.e.t.c.laughing)

| BogdantheDreamer a răspuns:

Incetati sa va mai prostituati. Voi platiti impozite? Fac pariu ca nici serviciu nu aveti. Puteti emigra linistiti in Africa, acolo nu veti plati impozit pe coliba.