| Alex00717 a întrebat:

De ce buletinul meu expira in data de 13.12. 2019 daca eu sunt nascut in 13.12. 2000, am implinit 18 ani pr 13.12. 2018, nu trebuia ca buletinul sa expire?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta cand implinesti tu varsta, exista o data de expirare pe buletin, care conteaza, in privinta valabilitatii lui.

| AC4S4 a răspuns:

Buletinul este valabil timp de 4 ani. Cei mai multi nu isi fac buletinele fix in ziua in care fac 14 ani, ci dupa cu cateva zile, poate saptamani. Se poate ca tu sa fi implinit 14 ani in 13.12. 2014, dar buletinul sa-l fi facut mai tarziu. Poate l-ai facut si cu cateva luni mai tarziu, tu stii, nu noi.

Concluzie: Buletinul este valabil timp de 4 ani de la data in care ti-ai facut buletinul, nu de la data in care ai implinit 14 ani.

| Auraaaaaaaasssssssss a răspuns:

Depinde daca l-ai facut la 15 ani sau ti l-ai facut dupa ce ai implinit 14 ani nu se mai ia in considerare varsta de 14 ani si numaratoarea incepe de la 15 ani. buletinul trebuie facut la 13 ani cu o saptamana inainte sa faci 14 ani. ca sa iti expire la varsta de 18 ani