| Anomim2025 a întrebat:

De ce credeti ca germanii au votat cu Partidul Muncitoresc al lui Hitler in 1933? Ce i-a determinat sa voteze un partid de extrema-dreapta?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Dupa Primul Razboi Mondial, Germania a fost nevoita sa incheie o pace rusinoasa, care o limita de anumite drepturi. Pe langa teritoriile pe care le-au pierdut, printre care Alsacia si Lorena, anexate de francezi, armata lor a fost redusa si, poate cel mai important, Germania a fost declarata vinovata pentru declansarea conflictului si obligata sa plateasca catre celelalte state o suma de peste 200 de miliarde de marci germane. Hitler, in perioada '20 - '30, pe cand era liderul, cu calitati oratorice iesite din comun, al partidului sau, a atacat constant Republica de la Weimar, "tratatul rusinos de la Versailles", pe "bolsevici", adica pe rusi, locuitorii din Est, punct cardinal inspre care dorea sa mareasca granitele Germaniei pentru obtinerea de "spatiu vital" si pe evrei, pe care ii considera responsabili de toate relele care se intampla pe pamant. Prin masurile sale inspirate precum: eliminarea din cursa a lui Ludendorff, eroul bataliei de la Tannenberg, discursurile in care ataca constant problemele din politica interna si externa, cat si neajunsurile societatii germane, parteneriatele cu oameni importanti prin care a obtinut finantare si notorietate (sefi de ziare, patroni, afaceristi, etc.) si, spun eu, organizarea puciului din 1923, si-a consolidat sefia partidului si l-a dus pe acesta la un statut demn de luat in seama. Odata realizat acest lucru, a cautat momentul propice pentru a prelua puterea in stat. In 1933, germanii, satuli de viata grea pe care au dus-o, impartasind acelasi crez politic ca si Hitler si vazand in el si in masurile propuse de partidul sau salvarea, i-au dat un vot de incredere.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 1921 Hitler a devenit liderul Partidului Muncitoresc German Național-Socialist. Datorita crizei (care a inceput in 1928) si a faptului ca acestia (Hitler si partidul) sustineau o politica nationalista, extrema prin care se spunes ca principala vina o au evreii pentru aceasta criza, si a altor principii care dadeau o raza de speranta pentru iesirea din criza, poporul german l-a votat. Mai mult, partidul lui Hitler promitea si scoaterea tarii de sub "jugul" strain. Ce se intamplase? Germania avea niste interdictii din partea Aliatilor care ii invinsesera in primul razboi mondial. Cauzele se regasesc clare in fiecare promisiune din platforma politica a Partidului Muncitoresc Național-Socialist German (NSDAP): http://inliniedreapta.net/......ui-nazist/

| RAY a răspuns:

Din cauza saraciei in care era Germania,platea tribut primului razboi si dupa marea criza in care europa a fost pusa la pamant Germania fost daramata de tot, multi germani erau indatorati la evrei, evrei detineau totul banci, fabrici, conducerea etc
hitler s-a folosit de saracia din acele timpuri grele si a castigat nimeni nu credea ca va incepe un razboi sau ca va arde evrei, si in Romania daca ar avea multi sutinatori un om care poate aboli somajul care reduce saracia si care te scapa de ciuma din tara ta

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Are si Benjamin cate ceva de spus -
https://www.youtube.com/watch?v=pdlEjahpyDk

Si o analiza mai pe larg. Istoria bate imaginatia -
https://conspiratiisimistere.wordpress.com/......-mondiale/

| DragosTrandafir a răspuns:

Printre cauzele războiului mondial s-au numărat creșterea naționalismului, a militarismului și prezența a mult prea numeroase probleme teritoriale rămase nerezolvate după încheierea primului război mondial.