| WinniePooh a întrebat:

De ce credeti ca scena politica romaneasca nu are un partid de extrema dreapta puternic? In ultimii ani radicalismul pare sa fi crescut simtitor in toata Europa. In Franta Frontul National condus de Marine Le Pen a obtinut aproape 20%; partidul extremist din Ungaria are si ramura paramilitara (!). Ma bucur ca la noi astfel de partide nu (mai) sunt importante, dar oare de ce? Credeti ca sunt romanii mai putin receptivi la un mesaj nationalist?

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Iti reamintesc ca Vadim a fost pe locul 2 la prezidentialele din 2000. Vadim si PRM si-au distrus sansele singuri prin alianta cu evreii, altfel ar fi putut deveni cel mai important partid din Romania.

| LegionarulRoman a răspuns:

Ar cam fi unul: Partidul Noua Dreapta, insa fara o influenta mare!

In general romanilor le place sa auda promisiuni false si s-ar vinde si pentru un kil de faina.Am avea nevoie de un partid extremist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Ma bucur ca la noi astfel de partide nu (mai) sunt importante, dar oare de ce? " - Practic tu habar n-ai de ce nu " prind " la noi partidele extremiste, dar te bucuri că nu există. Bizară treabă.

Românii de acum sunt mai puţin receptivi la tot ce se întâmplă mai nou. Toţi sunt ocupaţi cu alte chestii, nu mai au timp să se gândească la partide.

| WinniePooh explică (pentru anonim_4396):

N-am prea intales de ce crezi ca e bizar ca ma bucur. Ma rog, fiecare are convingeri politice diferite; mie nici o data nu mi-au placut miscarile ultranationaliste. Cred ca e mai bine- sa spun asa- ca la noi, aparent, s-a trecut de faza asta. In rest, poate ca ai dreptate, oamenii sunt peste tot deziluzionati de politica, dar apatie ca la noi rar mai gasesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WinniePooh):

Da, e bine că la noi s-a trecut de faza asta. Partidele astea de centru care ne afundă în rahat chiar fac o treabă bună. Suntem pe linia de plutire.

| stpu a răspuns:

Pentru ca poporul din Romania a favorizat intotdeauna partidul de extrema stanga, PCR. Iar acesta a dominat decenii intregi Romania.
O extrema dreapta nu are impact, in primul rand, asupra clasei politice.

Cat despre nationalismul romanilor... asta apare doar cand e vorba de unguri sau de tigani. In rest, lipsa.