| Anomim2025 a întrebat:

De ce credeți că nu a existat și probabil nici nu cred că va exista o revoluție în Coreea de Nord? Cum a reușit România în 1989, iar Coreea de Nord nu poate?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Pentru ca traiesc cu teama ca vor fi ucisi de dictator, doar daca aduc vorba despre asta, dar mai si sa puna in practica asa ceva.

Adica si-a ucis seful armatei cu un tun antiaerian pentru ca a adormit la o sedinta.

| MidnightR a răspuns (pentru Intruder19):

Mai degraba nu s-a ajuns inca la punctul de fierbere.Stie sa ii controleze indeajuns cat sa le fie teama dar nici cat sa devine disperati si sa uite de orice risc.Si acum e atat de usor sa innabuse orice urma de revolutie, atata timp cat nu se manifesta mase intregi in acelasi timp, majoritatea individiziilor sunt omorati inainte sa poate lua vreo actiune si sunt facuti exemplu.
Lol, totusi, sa-ti ucizi seful armatei pentru asa ceva? Mai degraba era paranoic ca armata nu era pe deplin in mainile lui sau ca seful nu era cainele lui loial.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mult prea izolati incat sa poata afla informatia reala
si au depasit de mult stadiul de control pe care il impunea comunismul din Europa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia vezi tu cine face " revolutiile " pe lumea asta si mai tragi concluzii. Coreea e inca lasata asa de stapanii lumii ca experiment.

| Anomim2025 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cine pe face.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Anomim2025):

In octombrie cine a facut-o?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anomim2025):

1. Vladimir Ilici Ulianov Lenin, evreu după mamă, preşedintele Sovietului Suprem.
2. Leo Trotsky (Lew Davonovich Bronstein), evreu, comisarul Armatei şi Marinei.
3. Josepf Visarionovich Stalin (Josiph David Vissarionovich Djugashvili-Kochba), evreu din Georgia, Comisar pentru Naţionalităţi.
4. Chicherin, rus, Comisar pentru Afacerile Externe.
5. Grigore Zinoviev (Apfelbaum), evreu, Comisar pentru Interne.
6. Kohen (Volodarsky), evreu, Comisar pentru Presă şi Propagandă.
7. Samuel Kaufmann, evreu, Comisar pentru Proprietăţi Rurale.
8. Steinberg, evreu, Comisar pentru Justiţie.
9. Schmidt, evreu, Comisar pentru Lucrări Publice.
10. Ethel Knigkisen, evreică, Comisar pentru Aprovizionare.
11. Pfenigstein, evreu, Comisar pentru Refugiaţi.
12. Schlichten, evreu, Comisar pentru Confiscări de Imobile.
13. Lurie, evreu, Preşedinte Consiliul Suprem Economic.
14. Kukor (Kukorsky), evreu, Comisar pentru Comerţ.
15. Spitzberg, evreu, Comisar pentru Cultură.
16. Urisky (Radomilsky), evreu, Comisar pentru Alegeri.
17. Lunacharsky, rus, Comisar pentru Şcolile Publice.
18. Simasko, evreu, Comisar pentru Sănătate,.
19. Protzian, armean, Comisar pentru Agricultură.
Instituţii
(Conducere, înalţi funcţionari)
1. Comisariatul pentru Interne: Din zece, toţi evrei.
2. Comisariatul pentru Afacerile Externe. Din 17, unul german, 16 evrei.
3. Comisariatul pentru Economie: Din 14, unul rus, 13 evrei.
4. Comisariatul pentru Justiţie: 8 înalţi funcţionari, toţi evrei
5. Comisariatul pentru Educaţia Publică: Din 7, toţi evrei.
6. Comisariatul Armatei: Din 14, toţi evrei.
7. Comisariatul Sănătăţii: Din 5, toţi evrei
8. Sovietul Suprem al Comerţului: Din 14, toţi evrei.
9. Primul Consiliu al Soldaţilor şi Muncitorilor: Un preşedinte şi doi vice-presedinti: toţi trei evrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anomim2025):

Propun si o lectura: Curzio Malaparte - Tehnica loviturii de stat. (citeste despre revolutia din octombrie-noiembrie, poti sari peste pasajele referitoare la Marsul Romei si 18 brumar)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si am uitat sa ce e mai important - Coreea de nord e lipsita de resurse, e tara saraca sub pamant, utilitatile si alte chestii nu intereseaza pe nimeni. Cine sa investeasca in revolutii si sa nu castige nimic? Bancherii si corporatistii jydano americani nu sunt idioti sa cheltuie de placere.