| LanguageMaster a întrebat:

De ce eliminarea pensiilor speciale este neconstituțională?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi aici:
http://s2.ziareromania.ro/? mmid=8a39a561cc8f8f98d3

| mihai69 a răspuns:

Nu eliminarea lor e neconstituțională, ci modul cum s-a făcut.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Citeste Constitutia si iti vei da seama. Desigur, daca nu iti este greu sa citesti...

| MagicOneT a răspuns:

Eliminarea lor este neconstitutionala, recalcularea / micsorarea ar fi o solutie. Dar, dupa cum stii, la noi, nu prea se vor solutii, se doreste doar obtinerea unui capital politic, iar, in rest, daca este posibil, sa ramana totul la fel.

| bmerry a răspuns:

Pentru ca exista deja o decizie a CCR din 2000 și din 2010 care spune ca pensiile de serviciu ale magistraților nu pot fi eliminate. Și intr-o oarecare măsura are și sens. Adevarata problema este suma, nu pensia in sine. O mișcare inteligenta ar fi recalcularea pensiilor, dar nu se doresc mișcări inteligente.