| Kron5tadt a întrebat:

De ce este sudul tarii atat de corupt si plin de indiferenta?

7 răspunsuri:
| nelyjoly a răspuns:

Vino in nord, aici totul este ok. E un roz de albastru-violet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sudul? Crezi ca estul cum este? Sau Nordul?
pe unde e Psd la primarie e cam saracie... ca sa zic asa in rime

| kopli a răspuns (pentru suntserios):

Crezi ca in Ardeal e altfel? Fii serios! Doar ca acolo, e exact cum se spune si in bancuri. Ardeleanul zice "daca trèbe, trèbe" si, e de acord cu tot.

| suntserios a răspuns (pentru kopli):

Clar e altfel.
Ai fost vreodata sa compari satele din Ardeal si Banat cu cele din Moldova, Oltenia sau Teleorman, Giurgiu? Diferente ca de la cer la pamant.

Mai e nevoie sa iti zic ca salariile cele mai mari din Ro dupa Bucuresti sunt in Sibiu, Cluj, Timisoara?

Unde sunt cei mai mari investitori? In Iasi, Bacau, Alexandria, Giurgiu, Botosani

sau Cluj, Arad, Sibiu, Sebes?

| kopli a răspuns (pentru suntserios):

Cunosc totul foarte bine. Sunt mereu pe drumuri cu treburi la diverse institutii. Ardealul il stiu de cand eram copil si visam sa ma mut acolo. Acum, nu imi mai trebă.
Observ ca vorbesti din statistici si... stirile din presa. Ia intreaba-te de ce guvernantii refuza dezvoltarea Moldovei (industrie, agricultura, orice), refuza chiar si o autostrada acolo.

| kopli a răspuns:

Doar sudul?

| T4zu a răspuns:

Salut, logic daca le luam, nu doar sudul este corupt, cat si celelalte parti, insa sudul este majoritar, din pacate, la asa ceva.
Problema este la noi, ca noi le permitem si nu luam nici o masura, dejaba iesim in strada si facem proteste pasnice (aici ma refer la partea cu politica), ca idiotii aceea sa ne rada in nas. Ar trebui sa ii luam cu forta de la putere, sa ii bagam intr-un tomberon de gunoi (ca si in rusia sau alte tari civilizate) si sa aruncam in ei cu oua sau alimente stricate, fiecare din noi.