| DonEduardo a întrebat:

De ce Extrema Stanga si Extrema dreapta se urasc de moarte, desi vor cam aceleasi lucruri?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Eu zic ca doctrina este doar o fatada. La sfarsitul zileu tot ce vor cu totii este sa fie la Putere... restul sunt povesti

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocmai fiindcă vor acelaș lucru, nu se urăsc de moarte. Uneori, chiar colaborează.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu vor aceleasi chestii, de aia nu se inteleg.
Extrema dreapta vrea teroare, sclavie, rasism, tine cu bogatasii, companiile, bancile, smecherii, patronii si nu fac nimic pentru om.
Extrema stanga vrea sa fie bine pentru omul de rand, sunt socialisti, nu vor rasism (ca dovada ca in partea rusa a poloniei in 40 nu se omorau evrei ca in partea germana), nu vor teroare.

Ma refer la extrema stanga corecta, nu la dictaturi, ca aia nu e extrema stanga bine aplicata.
Deci am comparat extrema dreapta bine aplicata cu extrema stanga bine aplicata.

Normal ca la extrema dreapta nu le convine ca socialistii sa le ia averile nemuncite la bogati!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Undeva trebuie găsit un echilibru, e China acel echilibru?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

DA! China este acel echilibru, ca dovada ca ea prospera si restul unde e liberalism pur, pica, ca, capitalismul liberal nu mai functioneaza deja.

La chinezi merg multe f bine, nu sa stai la mana privatilor sa faca cu tine ce vor doar in scop de profit si atat.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Gresesti amarnic. Extrema dreapta uraste companiile, bancile si patronii.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Ba nu, nazistii de ceine au fost finantati? Tocmai de marii magnati, companii, Ford era un mare nazist, era compania aia Shell, Shell a fost primul care i-a dat primul milion de marci aur lui Hitler.

Deci nu e deloc cum spui! Bogatii l-au sustinut din doua motive:
1 - Lupta cu comunismu sa nu le ia averile
2 - Ptr ca razboiu aduce bani, si castigau si ei.

| Cretinul112 a răspuns (pentru Mosotti):

În China este capitalism pur.

| Mosotti a răspuns (pentru Cretinul112):

In china e socialism combinat cu un capitalism atent monitorizat de stat, de aia progreseaza si restul tarilor pica, ca nu e capitalism pur care nu mai merge.

| DonEduardo explică (pentru Cretinul112):

Ai dreptate.

| minrest a răspuns:

Nu vor, de fapt, cam acelasi lucru. Trebuie sa le observi dezvoltarea istorica. Extrema dreapta a sustinut guvernarea personala a regilor si diferentierea de clasa, apoi a inlocuit regele cu natiunea abstracta, condusa insa tot de o persoana, in mod dictatorial, iar clasa a fost inlocuita cu rasa in imaginarul public, nu doar in ideologia extremei drepte, pe masura ce diferentiere intre clase s-a atenuat. De cand exista, de peste 220 de ani, extrema dreapta cauta sa impuna diferentiere sociala extrema si guvernare autoritara. Extrema stanga a sustinut o diferentiere sociala minima si disparitia statului; asta sustine si acum.

| Werrich a răspuns:

Germania Nazista a semnat pact de neagresiune cu Uniunea Sovietica, în plus au semnat și Pactul Molotov - Ribbentrop. Astăzi extrema dreapta și stângă se unesc contra pseudo-democrației în Parlamentul European.

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Au semnat rusii aiurea pactul, nu ca se suportau, rusii au vrut sa mai castige timp, ca stiau ca vine hitler si peste ei, iar neamtu a facut ca avea nevoie de resursele rusiei.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca stanga si dreapta reprezinta niste viziuni diferite. Insa cum ar fi ca fiecare s-o tina pe a lui si sa nu tina cont deloc de impactul in ansamblu? Ar fi un haos, fiecare si-ar lua gatul si nimeni din parlament nu s-ar numi politician. Un politician trebuie sa vorbeasca cu cel pe care tu, ca cetatean, nu-l suporti, d-aia este pus in functie, ca sa te reprezinte.
Ca exista coruptie si ca unii nu gestioneaza bine puterea si ii ia de nas este partea a doua.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Normal ca-s viziuni opuse, una tine cu bogatii, cealalta cu omul de rand, si normal ca la dreapta nu ii convine sa vine stanga sa le ia la bogati averile nemuncite facute pe asuprirea omului, si sa aiba omu de rand ce trebuie.
Si aici ma refer la stanga corecta, nu la aia de fatada care de fapt e dictatura, ca aia nu o punem, ca aia nu e stanga de fapt.

De ex cu dreapta daca nu ai bani nu te duci la scoala.
Cu stanga oricine are acces gratuit la invatamant bun, si manualele ti se dau gratuit, daca vi de la tara, la camin te tine statul, nu platesti cazare, ca cei cu cap sa invete.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, stanga bazata pe dictatura nu-i stanga, dar nici dreapta care include rasism si ultranationalism nu-i dreapta. E bine asa?
Si totusi, ce traim noi astazi nu-i nici stanga si nici dreapta. Avem legi de stanga, dar si de dreapta. Avem drepturi si libertati cetatenesti (multumita stangii), dar care sunt garantate de stat (dreapta sustine ca prin stat se rezolva lucrurile). Cum vine asta?
Cred ca ne bagam din nou intr-o polemica si stiu deja care va fi rezultatul cu tine. Nu accepti ideea ca si dreapta are beneficiile ei. Dreapta considera ca marile obiective se realizeaza prin stat, ca trebuie sa existe granite, nu poti amesca oamenii pentru ca sunt diferiti si mai multe lucruri pe care stanga nu le ia in considerare sau se bazeaza pe niste idei gresite. Traim intr-un amalgam de idei luate si de la stanga, dar si de la dreapta, cam asta cred ca face democratia.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai dreapta care include rasim si ultranationalism este extrema dreapta, prin definitie asta inseamna, nazism, asta e doctrina, include si alea.
In schimb in doctrina stangii nu intra dictatura, lipsa produse si utilitati!
Extrema dreapta sti ce e? E liberalismul extrem care apare in crize, cand centru nu mai poate face nimic.
Adica cand mai are ce sa-ti dea sa mananci e cat de cat, cand nu mai are si se infunda treaba, te extermina, te sclaveste, etc, face razboi ca sa reseteze pietele de desfacere ca sa mearga iar bine pentru ei smecherii.

In loc sa dea vina pe ei ca sistemul lor capitalist e prost si de aia s-a ajuns la criza (ca se satureaza pietele de desfacere), dau vina pe x-ulescu ca de aia nu merge treaba, si trebuie exterminat!

Si apare in crize pentru ca in astia doi oamenii vor mai spera ceva, nu mai au incredere in clasa politica actuala sub nici o forma.
Dar propaganda capitalista a bogatasilor baga pe gat ca stanga e dictatura si lipsa produse si utilitati, si lumea voteaza nazismul si e vai de mama lor apoi.
Si asta este.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si acum ce avem, dreapta sau stanga?
Si da, capitalismul este defect. Dar ce punem in loc? Ce zici de capitalism cu legi protectioniste?
Da, liberalismul este salbatic. Poate sa dea destul de rau in cetatean, dar ce zici de liberalism cu legi care sa ii protejeze pe cei saraci?
Ce inseamna toate astea, dreapta sau stanga?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Acuma avem dreapta.
In mod normal trebuie o combinatie intre socialism si capitalism bun, adica capitalism bun inseamna sa nu fie exploatarea omului de catre om, ori sa ai tu o afacere de fam si sa muncesti pentru tine, dar NU altul pentru tine, si la stat dai taxe si impozite, sau facem cooperative, ne strangem 20 si facem ceva, contribuim, producem vindem, impartim tot profitul, nu sa ia patronu 80 % moca si noi restul.

Ala e sistemul cu adevarat bun.
Din taxe si impozite statu se ocupa de sanatate, politie, pompieri, invatamant, sistem social, strazi, etc, deci sistem protectionist pentru omu de rand.

Statu sa nu se prea amestece in economie, sa fie economie de piata dar sub vizor sa nu o ia razna.
Nu sa manance unii mari pe aia mici, si sa se ajunga la monopol asa cum e acum.

Si produse nu mai produci in prostie sa saturezi piata, sa poluezi atat, daca un telefon merge f bine 4 ani si fizic si moral, nu mai faci altul pana atunci!
Progresu real este binevenit, daca faci un joc mai bun care nu merge pe telu de acu, e ok, scoti altul.
Dar nu scoti altul total inutil.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti, uita-te ce ai scris. Daca ignor unele chestii, suna bine, dar in practica lucrurile stau diferit. Egalitatea merge doar la grupuri mici, iar ierarhiile se formeaza inevitabil la o scara mai mare.
Da, jocul trebuie schimbat, dar nu-s de acord cu unele lucruri in legatura cu viziunea ta. Atat am avut de zis.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu am zis egalitate ca nu merge, sa fie platiti in functie de pregatire, dar dif intre venitu max si min sa fie de ex de la 2000 la 15000, dar nu de la 2000 la 1 milion! Aici e aici.
Si e f bine asa. Nu e problema.
Directorul are 15000 euro, tu 2000 ca muncitor, e doar un ex, dar atat, un unu ia 1 milion profitul, si tu 2000 si directoru 15000.

Cu ce nu esti de acord? Spune ca sa vedem.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Cu partea in care vrei sa continui, desi in trecut am discutat si am intors subiectul asta pe toate partile.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai asta e clar, ce sa mai zic, pana nu vine un sistem mixt intre un capitalism bun si socialism, nu va merge nimic bine pentru oamenii de rand.
Si toti de dreapta si extrema dreapta fug de partea socialista ca le e frica ca nu se mai imbogatesc ei cat casa.

Adica le e frica ca in loc de 20000 euro au 19000, ca mai trebuie sa dea 1000 ca baietii cu cap sa invete si daca nu au bani in scoli si facultati, e doar un exemplu.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Asta era ideea, deja traiesti intr-un mixt, doar ca mai trebuie ajustat.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai da, trebuie ajustat sistemul mixt si f bine gandit.

Dar doamne fereste sa mai vina vreodata extrema dreapta la putere, ca e jale.

| Legion7X a răspuns:

Nu știu, nu mă pricep la politică.