| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai periculos pentru societate? Extrema dreapta sau extrema stângă?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Extrema in general.

| johnnny123 a răspuns:

Orice extremă este periculoasă. Este ca și cum ai întreba "Ce este mai periculoasă, căldura extremă sau frigul extrem?"

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Una este mai periculoasa decât alta!

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Având în vedere că, istoric vorbind, manifestările ambelor au dus la moartea a milioane de nevinovați, cum determini care este mai periculoasă? Și ce importanță ar avea? Ambele sunt extrem de periculoase și ambele trebuie să fie evitate cu orice preț. Este irelevantă întrebarea "care dintre două otrăvuri letale este mai periculoasă" din moment ce ambele au același rezultat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a fost mai periculos Hitler sau Stalin?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Hitler! Cu Stalin mai puteai discuta si negocia!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutai pe naiba.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cel mai periculos pentru o societate, nu sunt extremele politice, ci Omul, este cel mai periculos! Pentru că în actualele timpuri există alegeri libere unde oamenii aleg cine să îi reprezinte politic! Doar că lipsa unei educații, în lipsa cunoașterii istoriei, noile generații au tendința de a da votul celor care ei consideră că îi poate ajuta, le poate oferi un viitor! Iar, cu ajutorul rețelelor sociale, manipularea, dezinformarea a ajuns la maxim și astfel apar extremele politice!

| Dragobeta a răspuns:

Tot ce este la extreme.

| risteacristi a răspuns:

Toate, de mijloc, de stanga, de dreapta... nu a existat, nu exista si nici nu va exista un sistem 'politic' care sa fie pe social. Adica sa ajute cu adevarat fiinta umana. Toti sunt deserviti banului. Restul sunt utopii. Acest lucru deriva din natura umana foarte usor pervertibila. Natura umana care, initial, a fost ok in felul ei si apoi a fost pervertita ('caderea din rai') de un element strain fiintei sale. Povara, pe care o ducem de atunci, nu ne lasa sa scapam decat foarte greu din conditia fiintiala de azi.