| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce la fiecare colt de statie cate un roman isi jigneste propria tara? A devenit jignirea Romaniei o normalitate? Mereu vad cate un roman care cade melancolic pe ganduri si se plange ca Romania e o tara mizerabila si isi termina subiectul dand din umeri,spunand:,, Asta-i Romania, n-ai ce sa-i faci, statul e de vina, etc."
Este adevarat ce spun romanii? Oare chiar e statul de vina? Credeti ca educatia, respectul si vorba buna ar putea schimba Romania cu ceva?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Critica obiectiva e una iar jignirea este complet altceva. Daca-ti iubesti tara nu inseamna ca trebuie sa fii orb la defectele ei.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania e o plina de tampiti,prosti,cwrve, hoti,pedofili, criminali, lenesi, puturosi, oamenii ipocriti de toata jena, o tara cum numai e pe lumea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, educatia ar schimba multe pentru ca trebuie sa invatam ca Romania e asa cum o facem noi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca sunt romani.

| Oana92 a răspuns:

Nu doar romanii se plang de tara lor. Pana si nemtii o fac, nu la nivelul nostru, dar nici lor nu le e chiar foarte binewinking

O fi statul de vina pentru multe, dar uitam ca noi i-am pus pe conducatori acolo unde sunt. Si ca daca noi, oamenii mici, de rand, nu am permite toate rahaturile care se intampla si nu am inchide ochii in fata mizeriei, nici cei de la conducere nu ar avea cum sa intretina dezastrul care e in tara asta. Ne place sa comentam si sa dam vina pe sistem, sa iesim la proteste si sa urlam ca vrem schimbare. Asta in timp ce pastram viteza legala doar cand vedem radarul, dam mita chiar si pentru un loc mai in fata la o coada, copiem la examene si aruncam gunoaie pe jos.

Da, educatia si respectul ar putea schimba ceva in bine, iar niste legi normale ar face cu adevarat diferenta. Numai ca trebuie sa si vrem sa facem asta. Ori, noi nu vrem, pentru ca ''merge si asa''!