| anonim_4396 a întrebat:

România!
Privesc de ceva timp la această ţară şi văd că se transformă din ce în ce mai mult într-o colonie pentru care se luptă amercanii şi chinezii.Suntem mulţumiţi de acest lucru. Nimic nu pare să ne deranjeze; purtăm hainele lor,mâncăm ceea ce aceştia produc(deseori producţii mari şi foarte dăunătoare pentru corpul uman),bem tot ce aceştia fac, fără ca măcar să ştim la câte riscuri ne supunem sau poate ştim dar ce mai contează?,locuim în casele construite cu materialele acestora,conducem ceea ce ei construiesc,ascultăm muzica lor care uneori poate fi un exemplu negativ, şi exemplele pot continua. Adevărul e că ne place să trăim aşa nu?
Stau şi mă întreb, unde e românul adevărat? Unde ne este identitatea,istoria,obiceiurile,tradiţiile? Unde au dispărut? Sentimentul de naţionalism dispare din ce în ce mai des. Ne lăsăm conduşi de alţii că doar, na...depunem un efort foarte mare dacă gândim şi noi puţin.Majoritatea suntem prostiţi de această "boală occidentală" care ne va lua până la urmă totul.
UE ne calcă în picioare, noi suntem fericiţi şî îi aclamăm că doar n-om vrea să ne punem rău cu stăpânii.Suntem fericiţi pentru cine muncim, în loc să alegem libertatea,demnitatea,respectul,dreptatea pe care ne-au lăsat-o strămoşii noştri şi pentru care au vărsat sânge ca noi să fim bogaţi. Când zic bogaţi mă refer la zăcămintele ţării.
Mă întreb când vine un american în România ce poate să vadă difetit decât în propria lui ţară? Mai nimic.
Să nu vă mai plictisesc pentru c-aş mai avea multe de spus, dar nu-mi permite nici mie timpul şi poate şi nici vouă, vă întreb:
Eşti mândru că eşti român? Îţi cunoşti propria identitate? Credeţi că pierderea sentimentului de naţionalism şi îngroparea propriei istorii sunt de vină pentru statutul României în acest moment? Îţi place România?

30 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Eu am fost militar si la revolutie am constatat ca suntem un popor de lasi. La o alarma falsa ca vin elicoptere inamice, tot regimentul s-a ascuns sub tehnica de lupta (desi acolo este locul cel mai periculos) ca strutul cu capul in nisip. am ramas pe platou: comandantul, eu si un subofiter. Si cel ce trebuia sa-l pazeasca pe comandant s-a ascuns.

| Doub a răspuns:

DA,sunt mandra ca sunt romanca, dar sunt dezamagita de oamenii care conduc tara asta! Toate valorile noastre nationale vor disparea si cu siguranta Romania se duce de rapa! DA, imi place Romania pentru ca avem o multime de bogatii, dar ne batem joc de ele. Asta e!

| Radu284 a răspuns:

1. Cumperi ce vrei, ai optiunea sa mananci numai mancaruri romanesti traditionale, asa ca nu te mai plange. In mod similar si cu hainele, masinile, si multe alte lucruri. Nu-ti place sa cumperi produse din China sau America, nu le cumpara. Nu-ti place cultura lor? Atunci nu lua parte la ea. Simple as that.

2. "Credeţi că pierderea sentimentului de naţionalism şi îngroparea propriei istorii sunt de vină pentru statutul României în acest moment?"

WTF? De ce crezi ca s-ar fi pierdut sentimentul de nationalism? Si de ce crezi ca acest lucru ar fi rau?

3. "Mă întreb când vine un american în România ce poate să vadă difetit decât în propria lui ţară? Mai nimic."

Sunt american, asa ca iti pot raspunde.
In primul rand, in Romania nu ai dreptul la libera exprimare (asta este valabil pentru aproape toate tarile din lume, mai putin USA). In al doilea rand, nu ai dreptul sa ai arme. Si pe urma sunt chestii gen coruptie mult mai mare, birocratie cu ordine de magnitudine mai mare, mai multa intoleranta in general, sentimentul ca statul trebuie sa iti ofere totul, si tot felul de alte prostioare de genul asta. Cam asta vad diferit in Romanica.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Dacă sentimentul de naţionalism ar fi existat, atunci n-am fi sclavii altora aşa cum suntem în momentul de faţă.Ţi se pare normal ca un om să nu-şi ştie identitatea şi strămoşii? Mie nu prea mi se pare normal.E asemenea unui copil ce a fost abandonat fără să ştie cine este şi de unde a venit.
Cât priveşte punctul 1, e adevărat că fiecare avem dreptul la liberă alegere dar altceva n-avem ce alege.Mergem în supermarket, ce să cumperi? Mâncare de la americani, chinezi şi tot felul de alte ţări exportatoare pentru că altceva nu există.Se promovează agresiv bunurile acestora încât românul n-are ce alege. Dacă s-ar promova cultura română şi produsele române cred că americanii n-ar mai vinde nici jumătate din produsele pe care le vând acum. Avem o istorie şi cultură foarte bogată. De ce n-o promovăm? Dacă noi nu ştim să facem acest lucru observ că alţii o fac şi o fac foarte bine.
"In primul rand, in Romania nu ai dreptul la libera exprimare" Şi cine vrea asta? Nu cumva guvernanţii care s-au vândut deja occidentului?
Tot ce ai spus tu că un american poate să vadă în România diferit de America e din cauza faptului că nu ştim cine suntem. 0 IDENTITATE.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am obiceiul sa ma uit pe etichetele produselor pe care le cumpar. Pana acum nu am gasit nimic "Made in USA" la supermarketurile din Romania. Poti da tu exemple de asemenea produse? Aproape tot ce cumpar de mancare este produs in Romania. In mod sigur ca si tu ai putea face la fel.

"Şi cine vrea asta? Nu cumva guvernanţii care s-au vândut deja occidentului?"
Nu cumva poporul, care prin referendum a votat constitutia, in forma actuala?

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Aş fi tare curios ce exemple ai putea să-mi spui tu.
Un exemplul bun cred eu ar fi fast-food-urile care au luat o amploare foarte mare în România.Şi de unde a plecat asta? Din USA desigur.
Nu m-am referit neapărat la USA când am dat exemplul cu supermarketul.Te-ai adâncit prea mult în problemă, să-i spun aşa.
Nu prea le am cu politica dar să ştii că nu prea au avut de ales, cred eu.E ca în ziua de azi. Mergi la vot să votezi partidul de stânga dar e acelaşi rahat(scuză-mi limbajul) ca partidul de dreapta. Deci ce am putut alege altceva?

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, fast foodurile. pai atunci de ce nu zici ca si arabii ne invadeaza, cu shaorma, felafel, etc? happy

"Nu prea le am cu politica dar să ştii că nu prea au avut de ales, cred eu"

pai nu crezi ca ar fi o idee buna sa te documentezi intai cu politica, si abia dupa aia sa vorbesti despre nationalism? Constitutia a fost aprobata prin referendum, si a fost luata Franta ca model. Personal, cred ca este o mizerie de constitutie, garanteaza drepturi tampite (dreptul la viata) dar nu si dreptul la libertatea de exprimare, la dreptul de a te apara, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Cred că ar fi o mare pierdere de timp să mă interesez de actuala Consituţie sau de treburile politice; oricum eu trăiesc după regulile mele (doar asta înseamnă libetate nu?) pe care le învăţ pe parcursul întregii vieţi.Mă axez pe puteri spirituale deoarece la final asta contează şi asta vreau să afle toţi. Avem o viaţă hai să profităm de ea.Nu să sclăvim pentru câţiva euro la alţii, nu să fim mândri şi fericiţi că muncim pentru un alt popor, nu să promovăm "desacranizarea culturală" ci să ducem mai departe ceea ce neamul nostru ne-a învăţat. Şi ne-a învăţat foarte multe.Să nu mai luăm toate exemplele proaste care, inevitabil le vedem oriunde.Să ne amintim de conştiinţa românească.
"A, fast foodurile. pai atunci de ce nu zici ca si arabii ne invadeaza, cu shaorma, felafel, etc? "
Crezi că am o boală pe americani, asta crezi, nu? Sau nu înţeleg de ce vrei să-i "aperi"(cel puţin asta a reieşit de aici)? big grin

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cred ca ai ceva boala cu americanii, si nu zic ca americanii sunt sfinti (am si eu niste probleme cu Obama, de exemplu), dar macar sa fie o critica valida. Cu produsele americane care ne invadeaza, nu ai prea nimerit-o big grin

E bine sa ai legile tale interne, asa am si eu. Problema este insa cand poti fi arestat pentru ca legile tale interne nu sunt compatibile cu cele ale societatii romanesti.

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Şi prin închisoare, crezi tu că îţi vor putea lua libertatea?

"Cu produsele americane care ne invadeaza, nu ai prea nimerit-o" Nu asta a fost intenţia, ci doar am vrut să fac o idee să vadă lumea despre ce este vorba.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cam asta este ideea, in inchisoare nu prea poti face ce vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| ksuper31 a răspuns:

"Conducem ceea ce ei construiesc"-GRESIT
"Construim ceea ce ei conduc"-Noi am construit tara, ei o conduc catre o noua ordine mondiala.

| Gatsby a răspuns:

Ce tare doare adevarul! acum am obesrvat si eu asta! pana acum nu am dat importanta acestor lucruri dar acum realizez realitatea in care traim!

| Beatrice_Diaconu_1995 a răspuns:

Stiu, Romania se duce de rapa.
Totusi, nu trebuie sa zicem ca o uram. Pana la urma, e tara noastra, in care traim. Mai bine am ajuta-o
Funda?