| AlexDorinel a întrebat:

De ce la noi în tara bătrânii se zbat în sărăcie și cred toate minciunile politice? În alte tari la 60/70 de ani se considera tineri oamenii.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu toti batranii sunt saraci la noi in tara, sunt destui carnati care nu au facut nimic pe plan profesional cat au fost angajati in armata, politie, magistrati etc si au pensii enorme, niste cacanari care si pe timpul cat au lucrat au fost spagari si nesimtiti.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da la cei de la stat m-am referit, restul au pensii intre 800 de lei si 2000-3000-4000 de lei depinde ce au lucrat, cat, ce sporuri etc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu toti. E si mentalitatea si lipsa de educatie pentru respect fata de propriul corp si viata. Practic, cel putin jumatate dintre pensionari mor efectiv in momentul in care ies la pensie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu știi câte țări există? laughing Tu știi câte țări o duc de 100 de ori mai rău ca noi? In Japonia mor bătrâni singuri in apartamente și îi găsesc după 10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca acei batrani au crescut in perioada comunista.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca pe vremea lor, altfel stateau lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu zic sa te documentezi totusi ca pare ca nu stii nimic despre comunism.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că este o generație în care cuvântul dat, era cuvânt. Sunt o generație a onoarei, respectului, adevărului!
Ei nu pot crede că cineva îi poate minți. Orban, cred că a dat un răspuns adecvat: "campania electorală e una, realitatea e alta. În campania electorală poți minți orice, după aceea mai vedem."
Iar, cei care acuză bătrânii că votează cu PSD, o fac dintr-un singur motiv, pentru că mint mai puțin și se chinuie să le mărească pensiile.
Iar, referitor la anumiți pensionari, sunt foarte puțini acei speciali. Majoritatea sunt la limită cu veniturile.
Noua generație politică nu mai are seriozitatea cuvântului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Africa aia de 60 70 de ani nici nu stiu sa scrie, e foarte mare procentajul. Lumea s-a schimbat imens dar totusi nu e mare diferenta pentru ca nici noi nu facem nimic contra elitelor

Răspuns utilizator avertizat