| Moisie a întrebat:

Tinand cont de realitatea ca toate tarile cu oamenii foarte credinciosi se zbat in mizerie si saracie iar oamenii traiesc ca in Iad, si tot realitatea ne arata clar ca tarile in care religia a devenit o poveste cu Mos Craciuni si Iepurasi de Pasti, numite si tari Democratice (ca sa nu se spuna Masonice) oamenii traiesc ca in Paradis. Oare din ce cauza romanii aleg singuri sa traiasca in mizerie in bezna credintei a proasta, sub comanda sarlatanilor numiti "sutanistii negrii" care vor sa ii beleasca de bani si sa-i spioneze prin spovada si sa-i toarne la Secu?
Sa fie cumva romanii mazochisti carora le place suferinta?
Sau pur si simplu sunt mai inapoiati mintali decat popoarele din tarile democratice (adica Masonice) tari in care s-a renuntat la credinta in favoare Stiintei aducatoare de progres?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Pana la urma s-a indeplinit minunea, apa sfintita transformata in vin! Dupa modelul lui I.C. O noua dovada ca si-a bagat coada inspiratia divina!
Aleluia! laughing

26 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Prin astfel de propuneri nu faci decat sa arati cat machiavelic incerci sa pacalesti lumea.
Stii tu vorba aia, "hotul striga hotii"... si tot la fel fac si Demonul - "Tatal minciunii".

Toate tarile dezvoltate de care vorbesti sunt crestine, in cazul in care presupui ca lumea nu stie...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Toate tarile dezvoltate de care vorbesti sunt crestine"

Desigur ca si Japonia este crestina dupa cunostintele tale. Iar in Europa de vest crestinismul a luat-o demult la vale, si se duce din ce in ce mai repede si este evident ca numarul de credinciosi este invers proportional cu nivelul de trai.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Holiday):

Daaa. Si Suedia e tara crestina. Si Marea Britanie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Holiday):

"Toate tarile dezvoltate de care vorbesti sunt crestine"

Well...Atunci cum se face ca Romania este asa?

| Holiday a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cum am zis de la inceput, procentul de credinciosi face diferenta.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Holiday):

Un bar facut dintr-o biserica... Nu pare o idee asa rea laughing
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/......7775_n.jpg

| Moisie explică (pentru milan9):

Minti, asa cum spune si Isus, adica ca o sluga a Mamonei dae varianta ortodoxa! Tarile cu societati dezvoltate NU sunt crestine, ci sunt LAICE!
Asa ca minciunile tale vinde-le idiotilor care tev cred, si nu mai iesi pe net cu ele ca uite...te faci de ras!
Toata planeta STIE ca tarile cu democratie adevarata sunt tari LAICE!

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Nu mai vorbi prostii! Suedia si Marea Britanie NU sunt tari crestine, ci tari laice, conduse de masonerie, adica tari democratice, si intr-o tara democratica fiecare este liber sa creada ce vrea, chiar si in Tom Degetelu. dar asta nu inseamna ca este tara lui Tom Degetelul si nici una degetista!

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Romania NU este o tara democratica ci una de excroci mafioti care mimeaza democratia pentru a putea fura lumea linistit dupa "modelul ortodox"!
Adica minte cu nerusinare si beleste tot ce poti... exact ca in jungla!

| Moisie explică (pentru DarkAndDreary):

Eu am baut un wiski bun intr-o moschee transformata in bar! Si te asigur ca mi s-a parut cel mai grozav wisky tocmai din cauza localului in care l-am baut!

| Moisie explică (pentru Holiday):

Si asta din cauza ca este o diferenta uriasa intre cei care cred totul a proasta fara sa stie nimic, si cei care invata foarte mult ca sa stie si sa poata face fata cerintelor si pretentiilor societatii dezvoltate si concurentionale in care traiesc

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Toate sunt "laice", doar nu vezi fundamentalism crestin sau islamic in Europa.
DAR, confesional ele sunt crestine. Sunt laice ca stat de drept, dar crestine ca si confesiune religioasa.

| Moisie explică (pentru milan9):

In Europa NU exista tari confesionale ci doar tari laice, confesiuni au doar unii idioti inculti care crede totul a proasta fara sa stie nimic!
Laicismul nu se refera la statul de drept ci la faptul ca in statul nu are nicio legatura cu biserica.
Vezi aici ma credinciosule care nu stii nimic care este definitia laicismului:

LAICÍSM s. n. Mișcare anticlericală, de sorginte iluministă, susținând independența statului față de autoritatea ecleziastică

| Holiday a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pana la urma s-a indeplinit minunea, apa sfintita transformata in vin! Dupa modelul lui I.C. O noua dovada ca si-a bagat coada inspiratia divina!
Aleluia! laughing

| Alphawolf a răspuns:

Nu. Sunt doar indoctrinati(drogati cu iluzii si dependenti de ele). Pentru a avea control mintal, trebuie indoctrinat(spalat pe creier), asa poti obtine orice, inclusiv martir.

| Moisie explică (pentru Alphawolf):

Asa este! Ai dreptate! Acesta este motivul pentru care in Ro sau construit mii de biserici si doar cateva scoli si spitale, sa indoctrineze lumea ca sa o poata fura mai cu spor!

| Moisie explică (pentru Alphawolf):

Pacat ca nu am doua funde pentru ca acest raspuns merita si ea una!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Aia de prin emiratele arabe sunt f. credinciosi si nu se zbat in mizerie, din contra. religia nu e singurul sau principalul factor al saraciei. o tara poate fi credincioasa si totusi dezvoltata sau viceversa.
"Sau pur si simplu sunt mai inapoiati mintali decat popoarele din tarile democratice" de aici reiese ca Romania nu e tara democrata. pe hartie suntem democrati, ca nu pare uneori e partea 2-a.

| Moisie explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Exact asa cum zici! Exceptia confirma regula. Emiratele ar fi fost si astazi intruchipari ale mizeriei daca germanii Otto si Diesel nu ar fi inventat motorul care functioneaza cu carburanti fosili, care la ei se gasesc din abundenta!
Intr-adevar Romania nu este un stat democratic pentru ca nu este condusa de masonerie asa cum sunt conduse adevaratele democratii, si asta se vede din faptul nici macar nu este un stat laic, ci unul care functioneaza dupa modelul ortodox, adica un model de hotie si sarlatanie duse la extreme-

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Moisie):

Eh lasa ca aici nu vorbim de inventii, ca si arabii la randul lor din toate punctele de vedere au fost lideri tehnologici, arhitectural, in cartografie etc. din cate tin minte astia parca inventasera si scrisul, asta ce inseamna ca daca nu erau arabii, nemtii in ziua de azi nu stiau nici sa scrie? poate ca da, poate ca nu dar nu despre inventii vorbim aici.

| Moisie explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Vad ca nu stii nimic dar crezi multe! Arabii nu au inventat scrisul ci doar motorul de la camila care functiona cu iarba si nu cu combustibili fosili! Si retine ca fara inventia motorului, araboi si astazi traiau in mizeria cea mai neagra.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Moisie):

Nici nu stiu de ce iti mai raspund ca tu esti batut in cap cu idei fixe. ai ramas blocat cu motorul ala? n-au inventat ma arabii scrisul ci vecinii lor, tot niste oameni stricti in religie. despre asta era vorba

| tsal24 a răspuns:

Ai vrea sa traiesti intr-o tara ca S.U.A, Olanda sau Gemania? Nu te-ar deranja ca lumea se omoara mai ceva ca in razboi, toate scursurile au privilegii pe motiv ca sunt discriminati, infractorii au conditii mai bune la puscarie decat la ei acasa. In tarile astea civilizate depravarea este la ea acasa. In S.U.A sunt n cazuri de sinucideri si omoruri in licee, in Germania prostitutia e legala, In Olanda oare a mai ramas ceva ilegal? Ceva care sa nu aiba legatura cu codul rutier.

| Moisie explică (pentru tsal24):

Dragutule, eu traiesc de cca 25 de ani in Germania, si te asigur ca lumea este aici mult mai linistita decat in Romania ortodoxa in care majoritatea tinerilor sunt niste brute stupide si atat de violente incat au speriat nu numai toate Europa ci si toata Africa, motiv pentru care presedintele unui partid din Franta zicea ca este mult mai bine sa ai niste vecini africani decat niste romani. In Germania, intr-adevar prostitutia este legala, si ca urmare multe pocaitele din Romania vin sa-si practice liber religia iubirii prin templele iubirii numite aci bordeluri,... ca doar nu cumva ai impresia ca nemtoaicele de aici care la terminarea oricarei scoli sunt pregatite sa fie integrate in viata si au un loc de munca, practica modelul ortodox al religiei iubirii, si anume iubesc pe toti cei care vin sa le deie bani!
Cat despre Olanda, ea este o tara cu o populatia atat de civilizata incat orice libertate li se da, ei sunt atat de rationali incat stiu ce este aia MASURA si nu sar niciodata peste ea! Asa ca nu mai mintii cu jumatati de adevaruri...si afla ca si mie si la toata familia mea ne PLACE sa traim in Germania si ne bucuram ca nu traim intr-un grajd ortodox mult prea plin de oameni gunoaie, dar verbal foarte religiosi, tara in care curvele se dau fecioare dupa ce au lucrat ca prostituate aici in Germania, sau poate nu stii ca marea majoritate a prostituatelor sunt romance si moldovence?!

| tsal24 a răspuns (pentru Moisie):

Banuiam ca majoritatea prostituatelor sunt din Romania dar ai vazut tu pe vreuna sa spuna ca e credincioasa? Sau asta iti place sa crezi?

| Moisie explică (pentru tsal24):

Toate prostituatele din Romania nu sunt decat fie ortodoxe sau fie pocaite. Eu stiu o sefa de bordel din Ro care zice ca este Martora lui Yehova. Nu mie nu-mi place sa cred, mie imi place sa STIU!