| Dana2103 a întrebat:

De ce nu este eticheta de "nebun" interzisa la nivel social prin lege? In alte tari,daca faci pe cineva transsexual sau tigan fiind,nefiind,esti automat marginalizat de legislatie si societate. La noi este o ofensa sa ai diagnostice medicale, sa mergi la psiholog etc.
Nu credeti ca sunt super discriminati cei cu handicap declarat?
In acelasi timp,ajungem sa ne rusine ca normalitatea noastra nu corespunde cu a vecinului, desi nu o incalca pe a acestuia in mod direct, abuziv, iar "vecinul" e tot interesat de "capra" altuia.
Cand se vor impune si la noi drepturile astea?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Romanii sunt f innapoiati, de aia gandesc asa. Mie niciodata nu mi-a fost rusine sa zic ca am o depresie, si nici nu am simtit ofensa cand mi s-a zis ca am, asta pe vremea cand nu ma prinsesem eu de asta.
Si lumea cu capu`, ca daca gandeau, nu se suparau daca li se zicea ca au o problema.

Nu se zice nebun insa, se zice problema psihiatrica sau psihica, boala psihiatrica sau psihica, sau problema psihologica (cand exista urmari ale traumelor, comportamente deviante, erori de gandire, convingeri eronate si fixiste dar fara boli psihice).
Nebun e un termen chiar insultator, asta este corect.

Cand zici prost e una, cand zici nivel de inteligenta sub medie, este altceva, sau slab.

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa fie interzisa prin lege, mai ales ca in unele cazuri este perfect adevarata, ma refer la bolnavii psihici. Este adevarat ca in unele cazuri nu este adevarata si este folosita abuziv dar exista posibilitate de reparatie legala, printr-o actiune civila in raspundere delictuala pentru afectarea dreptului la demnitate.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ca cei cu handicap nu trebuie marginalizati si stigmatizati, si asa sunt. A fi tigan e tot un adevar in esenta, dar e o eticheta neacceptata

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Faptul ca spui despre un bolnav psihic ca este nebun nu reprezinta o marginalizare sau stigmatizare, este exprimarea unui adevar.
Nici eu nu sunt de acord cu marginalizarea sau stigmatizarea, indiferent pe ce motiv, dar sa nu cadem in extremele corectitudinii politice.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este un adevar pentru toata lumea. Nu e valabil la totiwinking
Sunt "nebuni" care lucreaza,deci handicapati dar care lucreaza, utili societatii, nu nebuni. E jignitor si aduce multa ofensa cuiva cu o asemenea instabilitate psiho-sociala.
La dvs pot fi extreme, oricum nu conteaza. Nimeni n are dreptul moral, in primul rand, sa aduca jigniri nimanui.

| Ineys a răspuns:

Dupa gandirea ta, si daca respira cineva si mie nu-mi convine cum a respirat, ar trebui sa fie pedepsit, corect?

| RKBlue a răspuns:

Cuvintele nu ranesc daca sunt adevarate.
Unii oameni sunt tigani.
Ce, vrei sa spui ca oamenii de la mine din oras care spun"sunt tigan" ar trebui sa fie si ei marginalizati fiindca spun asta?
Nu e bine sa interzicem cuvintele.Creeaza numai o rupere si incala o parte din libertate, mai exact libertatea de exprimare.
Si asta e inceputul.
Poti sa cauti cazuri extreme in Marea Britanie, de exemplu, unde pentru niste simple cuvinte oamenii si-au pierdut joburi sau au fost amendati.Cuvinte care nu afecteaza pe nimeni.
Da, trebuie sa existe o limita in folosirea unor termeni dar asta nu se poate face decat prin educatie si bun simt.
\Ataca focul cu foc si vei cauza un incendiu.

| Dana2103 explică (pentru RKBlue):

A se intelege. Tigan nu este egal cu rrom
Rromul e romanizat, tiganul e cu țigănia lui.
Bolnavul psihic declarat cu hanicap nu este neaparat si nebun, poate fi util societatii prin munca voluntara/sau part time. A nu se confunda cu cei din spitalele cu regim inchis.
A fi transsexual este o jignire la adresa lgbt si sustinatorii comunitatii, deoarece merge pe principiul ca esti mai putin om daca nu esti cisgender

| troleibuz a răspuns (pentru RKBlue):

Tiganii isi spun rromi. Foarte putini accepta ca sunt tigani.

| Dana2103 explică (pentru troleibuz):

Pai nu toti tiganii = rromi
Unii nu vorbesc tigăneasca aia de ex, nu respecta alte legi decat cele stabilite de statul gazda

| RKBlue a răspuns (pentru Dana2103):

"Transsexualismul (denumit și transsexualitate) se caracterizează printr-o identificare puternică și persistentă cu celălalt gen. Persoanele în cauză simt că sunt victime ale unui accident biologic și sunt închise într-un corp care nu se potrivește identității lor de gen. Cei care manifestă această afecțiune poartă denumirea de transsexuali."
Nu este un cuvant rau decat daca il folosesti intr-un mod rau.
Stiu persoane trans(din Marea Britanie, SUA si Franta) care isi spun si transexuali sau nu se supara cand aud cuvantul.Stiu si cativa care au o problema cu cuvantul.Depinde de modul in care il folosesti.
"A fi transsexual este o jignire la adresa lgbt si sustinatorii comunitatii, deoarece merge pe principiul ca esti mai putin om daca nu esti cisgender"
1.Nu,nu e o jignire
2. Daca e o jignire, de ce ar fi la adresa intregii comunitati?
Cea mai mare parte a comunitatii e cis.Adica sexul si genul li se potrivesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum sa controlezi vocabularul unui om. Sa zicem ca nu mai spune cuvintele respective in public, dar la bere cu prieteni sau cu familia tot le zice. Da, este o problema ca aceste cuvinte: nebun, transsexual, tigan, autist, psihopat etc. sunt folosite ca insulte. Pentru ca ele de fapt nu sunt niste insulte, sunt pur si simplu niste clasificari/diagnostice. Iar prin a folosi termeni medicali sau de etnie pentru persoane care nu fac parte din grupurile acelea drept jignire, amelioram gravitatea cuvintelor adevarate. Făcand pe oameni normali autisti, uitam de gravitatea reala a autismului si de persoanele care au cu adevarat aceasta afectiune, si ne batem joc de ele. Ca etica, este foarte gresit. Dar daca interzicem asta, sa interzicem si "o f** pe mama ta" ca si incestul e ilegal, sau alte lucruri ce contin acelasi cuvant si pot fi luate ca amenintare de asalt sexual. Da, dpdv moral ar fi SUPER si corect. Dar nu vad cum ar fi posibila aceasta chestie, oamenii vorbesc asa de cand sunt ei, e o problema de mentalitate si lipsa de educatie, ceea ce duce la un vocabular limitat care te face sa recurgi la jigniri scarboase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai văzut la iumor pe băiatul ala cu sindromul tourette?
A zis ca la scoala nu a fost judecat de colegi ci de profesori.
Dacă ești de la casa de copii abuzat si maltratat sau băgat cu japca in anumite centre ca sa fii violat, minor fiind, esti vazut rau, în loc sa fii ajutat.
O parte din persoanele acestei tari ar trebui sa nu aibă drept la exprimare impreuna cu cei care le duc flori, ca tot a inceput scoala si am reauzit de obiceiul medieval de a duce flori la dirigă.
Lustruiti-va limba înainte ))

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

La Iumor? Chelloo? E recunoscut cu asta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Ce te-aș bate ))
Nu de cheloo vorbesc, zic de baiatu asta
https://m.youtube.com/watch?v=AZ0Zc1MJPdM

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Nici chello nu e mai prejos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasismul ar trebui pedepsit. daca esti bolnav psihic asta nu inseamna ca esti handi, nu toate bolile psihice se incadreaza ca grad de handi, doar psihoza si schizofrenia, in rest cum spui tu restul sunt utili societatii si functionali.
rasismul e de cand pamantul intre romani si tigani, din psihoanaliza pe care am facut o eu nu e mare diferenta in zilele nosstre intre tigani si romani, sunt multi romani mai needucati si nespalati ca si tiganii. iar in legatura cu stigmatizarea si daca ai anxietate sau depresie si ii spui cuiva esti declarat nebun, asta fiindca ogramada de Romani sunt inculti, nici macar nu stiu ce e aia anxietate si pun ei eticheta, cand ei sunt analfabeti functionali.eu spun ca e mai grav sa fi prost decat depresiv sau anxios fiindca pentru prostie nu exista tratament. nu au handicapat daca se duc la psihiatru si nici la psiholog doar cei ce i-am mentionat eu. rasismul ar trebui pedepsit cu inchisoare asa multi nu ar mai avea curajul sa spuna cuvantul cioara, de multe ori scapa nepedepsiti rasistii.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Handicapati nu sunt nici schizo care pot munci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Daca isi iau tratamentul la zi da, pot munci da boala asta este incadrata la handicap fiindca cei mai multi au pensie. si face parte din sfera bolilor cu handocap.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Am spus doar ca nu toti cu schizo au pensie, cum nu toti cu schizo iau medicatie. Sunt in lume care fac doar psihoterapie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Nu poti functiona cu psihoterapie daca ai schizofrenie paranoida, reziduala, etc e necesara medicamentatia pentru a nu a avea realitatea distorsionata, paranoia, halucinatii auditive, vizuale si boala este incadrata in boli de handicap inclusiv psihozele cronice.

Schizofrenie

Pacienții diagnosticați cu schizofrenie au dreptul la pensie de invaliditate, conform încadrării în gradul de invaliditate stabilit de comisia de expertiză medicală. De reținut că încadrarea în grad de invaliditate este de competența exclusivă a medicului expert al asigurărilor sociale, care emite o decizie asupra capacității de muncă.

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/199292

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rrom e cand ai un parinte roman si celalalt tigan.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Asta e definitia "rrom" stabilita de cine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Rrom nu exista, termenul corect este tigan.

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Asta cine a stabilit? Cam exista in dex

| troleibuz a răspuns:

Toata lumea ar trebui sa mearga la psiholog.

| troleibuz a răspuns:

Discriminarea este o problema. Dar oamenii trebuie educati. Nu controlati.

| Dana2103 explică (pentru troleibuz):

Corect,asta se incepe cu educatie speciala facuta in scoli

| troleibuz a răspuns:

Sunt handicapuri acceptate de societate. Daca nu esti orb complet. Si ai doar astigmatism sau miopie. Esti considerat normal. Chiar daca tu ai un handicap. Deci integrarea se poate face. Dar trebuie sa existe educatie si sa fie mai vizibile persoanele astea. Problema ochilor nu este atat de grava si vizibila. Pentru ca vedem tot timpul ochelari in jurul nostru ne-am obisnuit si nu asociem asta cu un handicap. Clujul e un oras al orbilor. E foarte bine proiectat pentru ca o persoana oarba sa se poata descurca in public singura. Au rampe peste tot. Semafoare cu sunete. Asta pentru ca foarte multi studenti orbi au migrat acolo din toata tara. Deci daca e cerere, e si oferta. Persoanele cu probleme trebuie sa fie mai vocale. Asta e un start bun https://www.youtube.com/watch?v=AZ0Zc1MJPdM&t=58s
Daca oamenii au mai mult contact cu astfel de persoane au si mai multa intelegere asupra lumii si nu mai eticheteaza nebun orice iese din tiparul de sanatos si normal.
Dar e cam utopic sa se intample asta prea curand.