| AlexDorinel a întrebat:

De ce nu se interzice dieselul in toată lumea?

Ar scadea poluarea foarte mult

12 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ar scadea?! Si cu ce planuieste domnia ta sa inlocuiasca toate masinile, trenurile si restul vehiculelor dependente de motorina? De unde banii si de unde vointa?
Plus ca nu dieselul este marea noastra problema, carbunii polueaza cu 30-40% mai mult decat dieselul, iar nu industria transporturilor este dependenta de carbuni, ci cea energetica, iar de la an la an industria asta creste pe masura ce fiecare tara se dezvolta... iar, daca nu ai uitat, societatea are la baza capitalismul, deci nu vad cum tu ignori sistemul asta al carui scop este infinita crestere economica intr-o lume cu resurse finite

| Alverto a răspuns:

Pentru că, nimeni nu renunta la benveu care la cumpărat acum câteva luni cu 5k euro de la un samsar din bani pentru care sa cinuit 9 luni și a și sacrificat din utilitati. Mai pe scurt, deja sunt prea multe multe mașini pe combustibil petrolier, așa că nu poți interzice deodată asta, pentru că altfel cum ajung oamenii la muncă, la cumpărături. La și cu țigările, consumul este major, enorm, nu mai ai cum sa interzici ceva ce a luat amploare, chiar dacă este dăunător. Peste câteva zeci de ani vor dispărea și mașinile diesel și pe benzină.

| Eisenheim a răspuns:

Ai dreptate,însă după cum vezi nu ne pasa de poluare,vrem mașini sa ne dam mari,sa ne duca la munca dimineața să ne aducă seara,să audă lumea când acceleram laughing chiar daca una electrica nu curge ulei,nu ai garnituri, electromotor, alternator,nu curge / îngheață antigelul,nu ai bujii,nu ai injectoare,computere, pompe de injectie, etc. Deci nu ai o mie de probleme, lumea nu știe nu ii pasa, Biblia și tdi sânt sfinte, nu contează dacă sânt bune sau nu laughing

| gabicoo a răspuns:

Dacă s-ar interzice dieselul a trebui să trecem la căruțe dar nu ne ajung caii și unii ar primi șarete trase de măgari!
Ce zici? Te bagi?
winking

| CIaudiu a răspuns:

Mai e foarte putin pana cand va fi interzis in multe tari. Ai putina rabdare.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ar primi oamenii vouchere de biciclete electrice/ biciclete normale, probabil ca nu v-a mai trebui interzis diesel-ul.
O bicicleta care franeaza cand pui frana, incepe de la 1500-1700 lei noua, cu cele mai slabe specificatii.
Daca am primii 500 lei voucher, probabil nu v-om mai fi dependenti de masini, plus ca drumurile pe marginea soselei sunt foarte proaste, ca piste mai rar gasesti.

Răspuns utilizator avertizat