| asasaasa a întrebat:

De ce oamenii care nu sunt casatoriti nu au aceleasi drepturi facillitati ca si cei casatoriti?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La ce te referi cand spui ca nu au aceleasi drepturi si facilitati?
Fiecare om dintr-o anumita tara, avand calitatea de cetatean, are exact aceleasi drepturi si facilitati ca si ceilalti din aceeasi tara si multe sunt comune tuturor oamenilor de pe pamant.
Cei casatoriti, desi au un statut legal diferit de a celor necasatoriti, nu au mai multe drepturi si nici facilitati, in schimb au unele obligatii in plus, obligatii legale sau morale.

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

Cand faci un credit de exemplu

| Ioandelasal a răspuns (pentru asasaasa):

Si ce, un burlac nu poate face un credit? Sunt exact aceleasi conditii de creditare pentru toti, altfel ar fi discriminare.

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

Nu e chiar asa, un cuplu care nu e casatorit nu are aceleasi conditii ca unul casatorit

| Ioandelasal a răspuns (pentru asasaasa):

Nu stii bine. Am lucrat aproape 7 ani la BCR si nu este adevarat.
Pentru fiecare categorie de credit sunt aceleasi conditii, indiferent ca esti burlac ori casatorit. La fel ca in cazul casatoriei, cand sotii pot fi coplatitori, si doua alte persoane, de acelasi sex sau de sex diferit, pot fi coplatitori.

| asasaasa explică (pentru Ioandelasal):

BAnca nu ti da credit daca nu esti casatorit, nu poti obtine o anume suma de bani daca nu ai dovada ca esti casatorit asta e discriminare

| Ioandelasal a răspuns (pentru asasaasa):

Asta o crezi tu. Nici nu se pune problema sa fii ori nu casatorit, singura problema este sa dovedesti ca ai un anumit nivel de venituri permanente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca certificatul de casatorie e un act legal recunoscut de institutii care le ofera celor doi soti anumite obligatii

| AndaDaniela a răspuns:

Ce vrei sa spui?

| Atheea a răspuns:

Pentru-ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul laughing