| LanguageMaster a întrebat:

De ce peneliștii nu vor să elimine pensiile speciale ale foștilor militari și polițiști?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cum sa taie pensiile speciale la alte categorii sociale când si ei sunt in aceiași situație, ba pensii speciale mai consistente. De la 1 ianuarie o sa intre la pensii speciale si aleșii locali. In zeci de ani fiindcă aleșii se schimba mereu o sa ajungă tara sa aiba cea mai mare parte a pensionarilor cu pensii + pensii speciale. Si sunt enorm de mari comparativ cu pensia cotizară. Copiii tarii vor fi nevoiți sa suporteri consecințele celor ce fac legi "pentru ca pot".
Exista o zicala :" cine împarte, parte își face".

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și crezi că dacă vin ăilalți vor "elimina" ceva?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu pot scoate paiul din ochii lor, când ei au o bârnă.

| LanguageMaster explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cum adică?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cum sa taie pensiile speciale la alte categorii sociale când si ei sunt in aceiași situație, ba pensii speciale mai consistente. De la 1 ianuarie o sa intre la pensii speciale si aleșii locali. In zeci de ani fiindcă aleșii se schimba mereu o sa ajungă tara sa aiba cea mai mare parte a pensionarilor cu pensii + pensii speciale. Si sunt enorm de mari comparativ cu pensia cotizară. Copiii tarii vor fi nevoiți sa suporteri consecințele celor ce fac legi "pentru ca pot".
Exista o zicala :" cine împarte, parte își face".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca poate militarii si politistii in sine nu vor sa renunte la pensiile speciale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca era un bun al lor, intelegeam, dar cum au primit ceva ce nu se bazeaza pe munca lor, asa usor cum au primit se poate si lua.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur că nu vor dar nu e după ei