| Anomim2025 a întrebat:

De ce Polonia e cea mai tare țară din Europa de Est din punct de vedere economic? A suferit mult în Al Doilea Război Mondial, iar ei au avut tot Comunism ca și noi.
De ce la ei s-a putut?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca Polonia a avut un altfel de socialism, mai libertin, pentru ca a inceput in socialism sa dezvolte economia de piata, pentru ca a fost iertata de datoria externa (ca si Hungaria) in timp ce noi am fost obligati sa o platim, pentru ca cei ce conduc Polonia au o coloana vertrebrala normala nu indoita ca la noi si pentru ca sunt mai putin hoti ca romanii.
De suferit in al 2 -lea RM am avut si noi ca si Polonezii. Diferenta este ca la noi s-a mers oficial cu nemtii si ne-au ras rusii dupa. Noi am platit daune de razboi, Polonia nu.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca Polonia nu a trait acelasi comunism ca noi

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai poate fiindca ei nu sunt atat de zgarciti ca si majoritatea romanilor si poate fiindca lor chiar le pasa de tara lor spre deosebire de majoritatea romanilor care zic ca de ce sa preocupe de soarta tarii daca ei oricum vor pleca in occident si chestii din astea asemanatoare, asta e doar o parere personala atat.