| AlexDorinel a întrebat:

De ce PSD a tot marit alocatia si tot ii freaca la cap pe astia sa mareasca alocatiile?

PSD spunea ca cica sustine munca, dar ei au marit alocatiile si ajutoarele sociale, deci sustin leneveala.

Copiii au alocatie 214 lei si nu mai invata, altii au ajutoare sociale dar stau pe strazi si hartuiesc oameni, ce inseamna asta?

De ce nu a ramas alocatia 20 lei cum era acum 20/30 de ani? Imi luam 2 sucuri si 2 pungi de chipsuri si gata.Nu ca acum isi iau pachete de tigari,droguri, bautura.

Asta au inteles ei: Pentru ce-mi mai trebuie scoala cand am alocatie cat sa-mi fac de cap prin baruri, discoteci?

Sa nu mai zic de RROMI care fac copii pentru alocatie si dupa ii trimit la cersit, iar ei isi fac palate.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine tăceai.

| Simpatic a răspuns:

Daca imi aduc aminte bine scarbele astea la la PSD au lasat lege pe ultima suta de metri cand stiau ca nu or sa mai fie ales, sa se mareasca pensiile (si cred ca tot in acea perioada si alocatiile).
Ce au facut ei stiind ca e un deficit economic e ca si cum tu ai sa-mi dai mie 1000 de euro datorie dar spui ca pleci din tara si sa de-a o terta persoana, un prieten de-a tau datoria, e clar ca ala ori nu are ori nu vrea sa plateasca ceva al tau...asta au facut si cacanarii astia de PSD!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa iti cresti tu copilul cu 20 lei luna.
Nu te-ai saturat sa spamezi TPU cu intrebari fara sens si de 2 lei? Vrei sa incept sa te raportez iar?

| Mosotti a răspuns:

Cu ajutoarele sociale sunt de acord cu tine, trebuiau scose si dat strict in caz de necesitate dar f aspru verificat.

Si de ce sa nu aiba si copiii bani? De ce sa fie 20 lei? Lasa sa aiba si ei sa-si ia ce le place daca parintii le da banii aia, sau sa aiba parintii mai mult.
Ii freaca la cap sa mareasca pentru ca orice marire e marire in Euro, si usor usor te-ai apropia de venituri europene in euro!

Si asa obligi si patronii sa dea mai multi bani salariu, si asa mai departe, asa la suprafata nu e ok, dar daca analizezi, e f bine.

Si apoi mai ramane sa si ai acesti bani, tai din pensii nesimtite si salarii nesimtite, mai eradichezi evaziunea fiscala si sa vezi cum ai bani de mariri!
Pui mana si produci, te dezvolti, faci fabrici, exporti, iei bani, iar ai bani de mariri.

Si asa urca traiu, puterea de cumparare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

PSD a marit fix o P*&A! Din 2016 de cand a intrat USR in parlament au tot gasit motive sa nu puna proiectul lor de marire a alocatiilor pe ordinea de zi, ca erau ocupati cu alte mizerii. Fix pe final de mandat au marit, ca doar nu li se spargea lor in cap efectul bugetar. Asta fac mizerabilii de 30 de ani incoace - arunca cu bani si cei care cistiga alegerile dupa ei trebuie sa scoata castanele din foc cu miinile goale. >> Vezi ca le cam aberezi cu ce se intampla cu alocatiile si ce fac romii cu banii aia. P.S. Eu as renunta cu draga inima la alocatia fiica-mii cu conditia sa se suspende complet alocatiile si sa fie inlocuite cu scutiri la impozit/alte facilitati fiscale pentru PARINTII CARE MUNCESC.

| Catrice a răspuns:

Bine, ma fac la anul președinte și îți reduc alocația la 20 lei sa ai de suc și chipsuri și le zic lui mami și tati sa te lase sa te descurci singur o luna cu banii aia doar. Ce zici, ai vrea?

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Cand veti intelege ca acei bani desi sunt in beneficiul copilulul nu trebuie sa aiba pe mana toti, ci o mica parte! Cred ca doar rechizitele pentru incepul de an scolar acopera alocatia pe o luna.Ca sa nu mai vorbim de haine, incaltamnte. abonamentul la telefon etc.
Aia care isi cheltuie alocatia pe ce spui tu, cu siguranta parintii au prea multi si nici nu le ajung.

| chuckmanson a răspuns:

"dar ei au marit alocatiile si ajutoarele sociale, deci sustin leneveala."
Se vede că ești un copil răsfățat și ținut în puf.

Răspuns utilizator avertizat
| Cretinul112 a răspuns:

Ai facut sex cu iubita ta imaginara? Ei bine, daca o sa ti daruiasca un copil, iti urez succes in a intretine respectivul copil cu 200lei/luna.

Răspuns utilizator avertizat
| Rowi76 a răspuns:

Majoritatea alocatiilor sunt in conturile parintilor, copii find nevoiti sa le cera parintilor bani daca vor sa-si cumpere ceva. In acest fel, parintii pot limita copii.

Ideea ca copilul sa aiba toata alocatia in mana, lunar, nu e prea sigura, deoarece atunci copilul poate sa-si ia droguri, bauturi, etc. cum ai zis si tu.

Din 20 de lei nu poti sa-ti iei nici ingredientele necesare pentru un sendvis.

| Purce a răspuns:

La 214 iesi o data la birt, deci nu cred ca este cine stie ce.

Probabil au nepotii cu rude care iau alocatii, doar trebuie sa puna si ei un ban deoparte.