| BossRazvan48 a întrebat:

De ce PSD-ul castiga mereu cele mai multe voturi in parlamentare? Este imposibil ca un alt partid sau vreo coalitie sa il depaseasca? Pentru ca din cauza lor avem numai prim ministri incapabili, ca Sorin Grindeanu, Mihai Tudose si mai nou Viorica Dancila.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Pentru că prezența la vot este mică (sub 40%). Tinerii nu sunt bine educați în ale politicii. Ei au impresia că dacă iese președintele dorit de ei, România o va duce bine. De aceea prezența la alegerile prezidențiale a fost de aproximativ 60%.
În schimb, la alegerile parlamentare, care sunt mult mai importante, se prezintă mai mult cei care țin cu PSD. Ei mereu s-au dus la vot când a fost de votat PSD.
De fapt, e vorba de mai multe tipuri de manipulare. Cei de la PSD știu că trebuie să voteze când primesc mici daruri de la partid. Ceilalți știu că trebuie să voteze doar când se distribuie luni la rând pe rețelele de socializare că iese lumea la vot.
Protestele de după nu își au niciun rost. Nu ți-a păsat de alegerile parlamentare, să nu îți pese până la următoarele.

Eu sincer cred că la alegerile parlamentare din 2020-2021 vor ieși mai mulți la vot, iar PSD-ul nu va mai fi la putere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, sunt 2 cauze principale: multi cred in promisiunile lor si cei care nu cred nu se prezinta la vot si sa voteze cu alte partide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au putut forma guvern nici 2004-2008, nici 2008-2012.
Cu mențiunea că pe finalul legislativului 2008-2012 au reușit să preia guvernarea.

| LadyKanae a răspuns:

Pentru ca oamenii care conduc PSD-ul sunt niste manipulatori. Le poti urmari smecheriile: le-au dat o gramada de beneficii pensionarilor care depasesc numeric tinerii, dar, in acelasi timp, si romilor, ca sa se asigure ca aceste doua "grupulete" o sa-i voteze cand va veni vremea. Plus ca, ce sa vezi? Au bagat si voucherele de vacanta tocmai ca sa aiba si mai multa siguranta ca o sa ramana tot ei in varf. Totusi, un alt factor care duce la castigul lor este faptul ca mare parte din tineret si din oamenii care nu ii sustin, nu se duce la vot sub pretextul ca "N-are rost ca niciunul nu e de treaba" - mentalitate ce trebuie schimbata, parerea mea, ca nici daca stai si nu faci nimic, nu iese bine.

| thesnake02 a răspuns:

Nu o sa mai iasa psd cu 45% in veci, de aia duc asaltul final acum. O sa dispara si o sa piarda puterea curând