| RObotzi a întrebat:

De ce Romania e atat de slaba si totusi o tara mai mare ca Ungaria, Slovcia, Austria?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La ce te referi cand spui "atat de slaba"?

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca am fost mereu tinuti sub papuc de imperii mai mari ca noi...
Imperiul Asutro-Ungar, Imperiul Rus, Sua mai nou, Marea Britanie..si lista continua.
De fapt Romania, dupa cum stii, e mult mai mare si a fost impartita de aceste puteri. Inainte ii bateam pe turci(singurii care reuseam pe cont propriu-ca natiune), pe unguri, etc.
Deci dupa cum vezi, eram tari. Acum, guvernul este o marioneta a occidentalilor si trebuie sa ne descurcam asa.

| Florincrap a răspuns:

Pentru ca nu si-a exploatat resursele. Austria traieste mai mult din turism si din petrolul pe care il rafineaza la Viena,Slovacia tot din turism si din faptul ca e tara de tranzit spre Germania/Cehia/Polonia/etc... iar Ungaria,chiar nu stiu. Poate din agricultura,fiindca este o tara de campie. Iar noi,care avem aur,petrol,minereu, carbune, si altele, nu stim sa le exploatam. Inainte eram considerati drept "granarul Europei", dat fiind faptul ca productia agricola a Romaniei putea hrani populatia a vreo 3/4 "Romanii" (adica de 3/4 ori populatia Romaniei sau 60/80 de milioane de oameni).