| Girly97 a întrebat:

De ce salariatii care lucreaza la schimbul 2 nu primesc spor de noapte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesc sporul fiindca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de Codul muncii privind munca de noapte.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 125
  (1) Munca prestată între orele 22, 00-6, 00 este considerată muncă de noapte.
  (2) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
  a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
  b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru."

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Că lucrează ziua nu în intervalul orar 22-06 (citește legea mai jos):
https://lege5.ro/......dul-muncii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai încercat sa vorbesti cu șeful sau șefa ta, poate ca se dă.Mai ales ca esti fată lucrezi noaptea este greu pentru o fata sa lucreze schimbul 3. Multa sanatate.

| SingleForOne a răspuns:

În unele locuri din străinătate, (Marea Britanie, Londra, de exemplu), tura de noapte începe plătește sporul de noapte începând cu ora 18:00. Asemenea idee ar trebui implementată și la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ceva cred ca e timpul sa iti dai demisia ca mai la fiece două zile iar te plangi de schimbul 2. Daca nu iti convine, gata, ce tot atata, nu orice program sau job e facut pentru toata lumea. Du-te undeva unde e o singura tura 8 ore de la 9 la 17 sau de la 8 la 16 si s-a terminat bâlciul.

| Edisor27 a răspuns:

Schimbul 2 e intre orele 14-22 in general, si in codul muncii perioada de noapte este considerata intre 22-06

| Girly97 explică (pentru Edisor27):

Nu in toate situatiile. Mai exista situatii in care poate fi intre 15-23 sau chiar 17-01.

| DeyCj a răspuns (pentru Girly97):

Nici în cazul ăsta nu poate fi vorba de ore de noaptea doar dacă durata lor depășește 3 ore din programul zilnic de muncă, sau după caz în ture.