| Heartless562 a întrebat:

Diferenta dintre "Spor de noapte" si "Schimbul 3"?
Tocmai ce m-am angajat la o fabrica de volane din Timisoara, si e pe 3 schimburi. Ceea ce nu inteleg eu ce e ala "spor de noapte", am auzit ca primim 25% din salariu in plus cand facem sporul de noapte....asta inseamna ca in schimbul 3 sunt platit mai mult? sau acest "spor" este ceva diferit?
In contract nu scrie nimic deosebit despre acest lucru, si un nene de la firma mi-a spus ca "daca nu scrie nimic in plus, inseamna ca se acorda standardul, adica 25%". Asta inseamna ca primesc salariu mai mare decat scrie pe contract (1000 brut)?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, conform Codului muncii, munca de noapte (schimbul 3) este intre orele 22, 00 si 06, 00, dar se poate sa fie si alt program, in functie de ce stabileste firma.
Tot conform Codului muncii pentru orele lucrate ca munca de noapte ai dreptul la un spor de salariu de 25%, daca nu se acorda timp liber in compensare. Acest spor se acorda strict numai pentru salariul calculat la munca de noapte si nu pentru intregul salariu lunar (se inmulteste salariul orar cu orele lucrate noaptea si apoi la rezultat se adauga sporul de 25%).

| VadTot a răspuns:

Cand Vei lua Salariul si iti vei numara banii atunci vei vedea ce si cum ..pana atunci sunt ferm convins ca nimeni nu ti poate da un raspuns clar! Depinde si de firma respectiva cat de serioasa este..Deci cum ti am spus.te vei convinge si raspunsul tau il vei primii la primul salariu! Pana atunci Fa ti treaba si vezi ti de munca.laughing si nu te mai gandii la ce salariul vei lualaughing

| horia2012 a răspuns:

Da. Sporul de noapte e de 25%.
Se acorda pentru ca se considera conditii mai grele de munca. Depinde cum calculeaza sporul de noapte.(nu stiu sa-ti spun cum se calculeaza, deoarece poate fi constant, indiferent cate ore de noapte lucrezi, sau se calculeaza la numarul de ore de noapte lucrate intr-o luna), dar in principiu ar trebui sa iei mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orele lucrate noaptea (in schimbul 3) primesti "sporul de noapte". 25% este foarte mult. Daca ai inteles corect, este bine. Dar retine: numai pentru orele lucrate noaptea, nu pe toata luna.