| blackbone1776 a întrebat:

Ce inseamna politica de dreapta, dar de stanga? Fara linkuri de pe google, fara definitii de pe wikipedia sau alte siteuri ca acolo pot si eu sa intru, vreau o explicatie de la cei care stiu! Nazismul e de dreapta sau de stanga?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Spectrul politic se masoara pe doua axe: cea sociala si cea economica.

Stanga sociala inseamna egalitate, aceleasi drepturi, incercarea de stopare a diferentelor dintre oameni (o prostie dupa parerea mea, oamenii sunt diferiti si trebuie tratati diferit in anumite situatii).
Dreapta sociala inseamna conservatism. Promovarea culturii unei natiuni in interiorul ei, recunoasterea diferentelor dintre diferite categorii de oameni. Adaptarea drepturilor la aceste diferente.

Stanga economica inseamna control mai mare al statului asupra banilor oamenilor si companiilor. Respinge ideea de bogat, sarac... incearca sa existe doar mijloc (prin faptul ca nu conteaza cat se munceste, se ajunge la acelasi rezultat).
Dreapta economica inseamna libertatea omului si companiilor asupra propriilor bani. Fiecare are dreptul sa munceasca sau nu, fiecare este independent si responsabil (spre deosebire de oamenii de stanga care mereu spun "sa ne dea statul si noua").

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Stanga, coMUISM, toti oameni sunt egali, si statul decide in toate aspectele economiei (NU exista oameni de afaceri si nici oameni bogati), moment in care oamenii nu au VOIE sa aiba personalitate si sa iasa in evidenta sau sa fie deasupra celorlalti, ca o incaseaza

dreapta, sunt o groaza de asemanarii cu stanga, chiar daca se urasc dreapta cu stanga... SERIOS, in principal e tot dictatura, si oamenii de jos sunt clacati in picioare, insa oamenii puternici pot ajunge departe, chiar daca pot fi ucisi oricand (sistemul nazist era machiavelic, fiecare incerca sa i-o traga vecinului), in primul rand e rasism, iar caracteristica cea mai generala a nazismului (care e extrema dreapta) e eliminarea indezirabililor, care e o idee foarte dulce pentru foarte multi oameni normali si cu moralitate decenta dar care s-au saturat pana peste cap sa aiba de a aface in fiecare zi cu tigani borati (si vreau sa spun cu aia borati... stiu tigani foarte normali si care nu as spune ca sunt tigani, IN NICI UN CAZ, atat de, decenti sunt ca persoane), iar nazistii in nici un caz nu exclud capitalismul/oameni bogati/oameni de afaceri

sa NU iei drept etalon in chestia asta China... CHINA E PUR COMUISTA, chiar daca au economie de piata, adica, capitalista