| LanguageMaster a întrebat:

De ce se dau așa de multe condamnări cu suspendare la noi în România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca sunt asa de multe raportat la totalul condamnarilor, n-am vazut o statistica in acest sens.
Si eu sunt de parere ca unele condamnari cu suspendare sunt gresite si asta din cauza ca unii judecatori sunt prea blanzi.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Oare CINE a intrebat TOT ASTA?!? :P
https://www.tpu.ro/......n-romania/

| romeo78 a răspuns:

Pentru că permite legea. Problema este mult mai gravă de fapt. Pedepsele cu suspendare se acordă în mare parte unor categorii infracționale, care în străinătate, li s-ar da închisoare pe viață.
Iar, un alt lucru grav, este că o propagandă mincinoasă, consideră, doar recursul compensatorii, principalul motiv al unor eliberări, nu și sentința, legea mult prea blândă pentru niște fapte grave.
2 exemple în oglind: cazul violatorilor de la Vaslui, de acum 4-5 ani. Au luat, cred, de la 3 ani cu suspendare, la vreo 7-8 ani cu executare. E corect?
Iar, pentru fapte de corupție, fără a recupera prejudiciul, dai condamnări cu executare, chiar 3 ani sau 10 ani? E corect, ca statul român să fie furat de 2 ori? O dată prin prejudiciul creat, a doua oară, ținând acel om în închisoare, în condiții VIP?
Aici, este marea problemă în România! Lipsa unor legi, corecte, care să pedepsească aspru, toate categoriile de infracțiuni, nimeni să nu mai fie iertat.
Până atunci, asta este viața!

| Sonia822 a răspuns:

Pt ca sunt oamenii de rand si oamenii lor. Oamenii lor, ai sistemului (mafiot) primesc cu suspendare.