| LanguageMaster a întrebat:

De ce se dau atât de multe pedepse cu suspendare la noi în România?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cateva motive obiective, in principal pentru ca este indestulatoare si corecta aceasta pedeapsa pentru unii infractori primari, se evita aglomerarea inchisorilor, nu se mai fac cheltuieli de la bugetul de stat, etc.
Mai sunt cazuri cand judecatorii sunt foarte indulgenti, mai ales in cazul infractiunilor la circulatia rutiera, dar si in cazul altora.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Ce înseamnă infractor primar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Este infractorul care nu a mai fost condamnat penal definitiv anterior judecarii pentru o infractiune.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pedeapsa cu suspendare este si cu restrictii adiacente.
Deseori, mai ales la prima abatere, nu se impune neaparat inchisoarea, DAR
daca in termenul de suspendare mai apare inca o fapta penala, atunci faptasul va trebui sa execute AMBELE pedepse, cumulate, in inchisoare.
Dupa parerea mea, o astfel de abordare poate fi deseori mai eficace decat condamnare cu inchisoare, fiindca amenintarea cu pericolul cumularii pedepselor le face mult mai prudenti condamnatii.

| Bizon95 a răspuns:

Vad ca Ioandelasal a spus ce voiam sa zic si eu, si anume: aglomeratia din inchisori

chestia e ca sper (imi e prea lene sa verific), ca respectivele suspendari nu se dau la chestii grave, cu violenta sau JIGODII care fura de la batrani care abia au din ce trai

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bizon95):

Se poate dispune suspendarea executarii pedepsei doar daca pedeapsa aplicata este de cel mult 3 ani si cu indeplinirea si a altor conditii.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Câte s-au dat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că, dacă ar condamna pe toată lumea, nu ar avea unde sa ii închidă. Oricum sunt pușcăriile prea aglomerate. În alta ordine de idei cred ca și legea e prea blândă.

| Alive99 a răspuns:

Pentru ca legile sunt extremiste si pentru un pai de chibrit ar insemna sa te bage la inchisoare.Dar ca sa evitr legea extremista, iti mai ofera o sansa.zic ei ca sa te redresezi pe calea cea buna.Sau,eventual,prea multa mita.

| draogs a răspuns:

Majoritatea faptelor mediatizate la televizor sunt cele de fraudă, corupție, si de obicei, persoanele învinuite sunt la prima abatere.