| LanguageMaster a întrebat:

De ce la noi în România instanțele de judecată pronunță atât de multe pedepse cu suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe motive:
-raportat la elementele de individualizare a pedepsei nu se impune condamnarea cu executarea pedepsei;
-judecatori prea milostivi cu unii infractori;
-judecatori influentati sa dea asemenea pedepse;
-o oarecare necorelare a pedepselor de la unele infractiuni, asa ca este permis sa dea asemenea pedepse;
-poate ca unii judecatori se gandesc sa nu umple prea tare inchisorile.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incompetenti

| Simpatic a răspuns:

Un singur raspuns e adevarat si acela este pentru ca in cele mai multe cazuri de pedeaspa cu suspendare, cel care o acorda (judecatorul) este corupt si coruptibil! Mai sunt si cazuri exceptionale in care pedeapsa cu suspendare este necesara, daca unul fura o paine de foame nu ar trebui sa faca inchisoare, pentru ca sunt atatia care au furat tara asta si nu au facut 1 zi de inchisoare...dar judecatorii de obicei nu judeca cu inima ci cu cati bani primesc in plic inainte de pronuntarea sentintei!
Deci da, suntem o tara de corupti la toate nivelurile.

| sierra1 a răspuns:

Asta e latura "educativă" a pedepsei

| gabicoo a răspuns:

Corb la corb nu-și scoate ochiul!
E o vorbă din bătrâni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca apreciaza ca asa se impune in raportare la art 74 cp

| StefanChriss a răspuns:

Ca judecator, trebuie sa te gandesti in primul rand care este sensul condamnarii. In functie de context, are sens sa condamni pe cineva la inchisoare sau sa ii dai cu suspendare. De exemplu, daca acea persoana este un pericol pentru societate, ii dai cu executare, clar, insa majoritatea cazurilor nu sunt considerate a fi atat de grave. Trebuie sa te gandesti ca la noi inchisoarea reprezinta mai mult scoaterea din societate si izolarea invidiului, decat modificarea comportamenului acestuia si reintegrare in societate. In orice caz, chiar si faptul ca are dosar penal ii va afecta viata in continuare, deci e destul de rau si pedeapsa cu suspendare, iar daca o sa recidiveze, va primi cu executare pentru ca demonstreaza practic ca reprezinta un pericol social.

| sabin89 a răspuns (pentru StefanChriss):

"ii va afecta viata in continuare," - adică va rămâne cu o tinichea legată de coadă happy