| anonim_4396 a întrebat:

De ce se efectuează expertiza medico-legală a suspectului sau inculpatului?

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Codul de Procedura Penala te lamureste:
"Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
(1) În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării."

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Și la ce folosește în procesul penal stabilirea discernământului suspectului sau inculpatului?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

La stabilirea gradului de vinovatie, la imprejurarile in care a fost comisa fapta penala, precum si la aplicarea pedepsei. Daca inculpatul nu a avut discernamant, nu i se va aplica pedeapsa privativa de libertate (inchisoarea), ci poate fi internat intr-un centru medical de specialitate pentru tratament.
Daca discernamantul i-a fost afectat temporar, i se poate aplica o pedeapsa mai blanda.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Unde scrie asta, afară de răspunsul tău?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

In Codul Penal, Codul de Procedura Penala, precum si in Tratatele de Drept Penal si Drept Procesual Penal.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Unde apare sintagma "grad de vinovăție" în Codul de Procedură Penală și în Codul Penal?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma, ce anume vrei?
Eu zic ca am dat un raspuns multumitor.
Daca doresti sa te convingi, pui mana pe carte (sursele indicate mai sus) si studiezi latura penala a Dreptului.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Dacă expertiza psihiatrică folosește la stabilirea vinovăției și la cunoașterea împrejurărilor în care a fost comisă fapta penală, înseamnă că servește la constatarea existenței/inexistenței infracțiunii și la aflarea adevărului în procesul penal?
Dacă dai un răspuns satisfăcător îți dau funda.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Din cate stiu ca ca dovada sau pentru determinarea cat de grava este situatia respectiva