| king5151 a întrebat:

De ce spun toti ca nu s-ar baga NATO pentru România sau pentru o alta tara din nato?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din nestiinta, reavointa sau prostie.
Si nu toti spun ce spui tu, nu stiu de unde ai luat statistica.

| mgtow a răspuns:

Prea mult rachiu consumat si tigari expirate - asa zic toti cariatii dentari si alea care au muncit prin UE cu organul genital

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate să zică fiecare ce îl trece capul, tratatul rămâne tratat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu spun toți, doar cei ce nu înțeleg că noi facem parte din NATO.

| Mosotti a răspuns:

Pai pentru noi nu s-a baga ca noi suntem pielea p pentru SUA, ei doar ne folosesc si atat, sa cumperi rablele lor de arme si elicoptere sa le faci vanzare, sa pui arme contra rusilor in razboiul SUA si rusi, deci pentru un razboi care nu e al nostru.
Sa trimiti soldati pentru interes american pe unde fac ei conflicte, de aia te-a bagat.

Dar teoretic trebuie sa se bage, pentru ca daca nu se baga, si rusii de ex distrug tara aia, dupa aia se intind si ajung in cele din urma la SUA, deci se apara pe ei daca intervin de fapt.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca nu prea-i duce mintea. Mai sunt si soparle rusofile, sau platiti de rusi, care lanseaza tot felul de dezinformari in sensul asta, pe care le inghit fraierii. In plus, romanul are in gena tradarea. Si se asteapta ca si altii sa fie la fel.

| StrongHeart a răspuns:

Nu e vorba ca nu se baga, problema este ca, in caz de ceva mai grav decat niste simple demonstratii, fiecare tara isi apara interesele. Daca ne culcam pe urechea ca in cazul in care ne ataca rusii, vin salvatorii de la Nato si ne rezolva toate problemele, suntem foarte naivi.
Pe vreme de razboi, fiecare cauta sa isi salveze pielea. Sa speram ca nu o sa traim astfel de vremuri.
Oricum, eu zic ca ce se intampla acum e un conflict juridic, politic si financiar, nicidecum militar.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

Ptr noi s-ar putea sa nu se bage pentru ca noi suntem lachei pentru ei, insa normal ar trebui sa se bage pentru ei de fapt, ca daca ne f pe noi rusii, apoi f si pe altul si pe altul si se ajunge si la SUA adica capu NATO, si nu e bine.
E interes comun de fapt.

| king5151 explică (pentru Mosotti):

Se baga sigur, am vazut ca Franta si Sua sunt deja in Ro

| Mosotti a răspuns (pentru king5151):

Pai de ce se baga ca Ukraina nu e in NATO, de ce s-ar baga pentru o tara non NATO?
Pai se baga ca vor ca Ukraina sa intre in nato ca sa puna ei sua apoi arme la granitele rusiei.

| 4ndr33y a răspuns:

Mai mult ca sigur ca se vor implica.
Romania a suportat NATO cu trupe in Afganistan si Iraq niste multi ani.
Romania este granita NATO, pe langa drepturile unui stat membru, prezentam si o granita psihologica, ruperea ei ar prezenta destabilizarea aliantei, fapt care ar afecta toti membrii.

Dupa cum vezi, NATO suporta si Ucraina cu echipament militar, chiar daca nu fac parte din alianta, nu ca le-ar pasa prea mult de Ucraina, dar nu vor sa ii dea lui Putin incredere ca apropierea de granitele NATO se face fara rezistenta.

A, nu te mai uita la emisiunile bombastice de la TV, se mananca mult cu lingura pentru audienta.

Răspuns utilizator avertizat