| Antisistem11 a întrebat:

De ce sunt cazuri de indivizi acuzati de violență cercetați în libertate? Conform "jurnaliștilor "victimele nu au depus plângere. Deci poliția nu poate face nimic fără o plângere? Poate victimele nu depun plângere de frica.

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Păi dacă victima nu depune plângere iar polițiștii nu au dovezi concrete care să demonstreze faptul că agresorul e agresor, atunci nu se poate face nimic. De asemenea, victima poate depune plângere, dar dacă polițistul nu găsește probe atunci nu se poate face nimic.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru unele infractiuni (de ex. loviri sau alte violente) urmarirea penala se face NUMAI la plangerea prealabila a victimei, daca nu exista aceasta nu se incepe urmarirea penala.
Pentru toate infractiunile care nu sunt flagrante (faptuitorul prins in timpul comiterii infractiunii) sau pentru care urmarirea penala nu se face si din oficiu este necesara plangerea penala a victimei, altfel organele de urmarire penala n-au cum sti de infractiune.
Nu la toate infractiunile se face urmarirea penala si procesul cu faptuitorul arestat, depinde mult si de fapta, urmarile acesteia si persoana faptuitorului (daca este recidivist sau nu, daca a mai comis asemenea fapte, chiar daca nu a fost condamnat, daca este predispus a le comite, etc).
Si mai intervine uneori comoditatea, neglijenta sau indiferenta organelor de urmarire penala, pentru care acestea n-au nici o scuza.