| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am facut prostia de a injura un profesor de la un liceu si acesta mi-a facut plangere. Mi-a zis un prieten despre asta care invata acolo si... Am folosit doar violenta verbala gen imi bag p. in mama ta si alte chestii. Ce se poate intampla? Ce poate sa-mi faca politia precizez ca am doar treispe ani Funda... Si l-am injurat din lipsa de ocupatie. Deci ce se poate intampla? Mi-e foarte frica scuzati categoria dar vreau un raspuns cat mai urgent

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa fie urmari penale sau contraaventionale, ai sub 14 ani, profesorul iti poate da in judecata parinti pe cale civila, solicitand daune morale si sa solicite pedepsirea disciplinara, se poate merge pana la exmatriculare.
P.S. Mi se pare ca esti foarte prost crescut si lipsit de civilizatie. L-ai injurat "din lipsa de ocupatie"? N-ai avut nici macar un motiv cat de cat serios.

| Omi777 a răspuns (pentru Ioandelasal):

laughing mda. oricum imi pare rau...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Politia poate sa-ti faca fix nimic. Esti minor sub 14 ani si nu ai discenamant.

| Omi777 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Da dar... nu poate sa-mi dea amenda? adica parintilor?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Omi777):

Nu, ca nu parintii tai l-au injurat pe profesor. Poate cel mult sa-i mustreze.

| Omi777 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Sigurr? Ai trecut prin asa ceva? Sau stii sigur?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Omi777):

Eu n-am trecut pin asa ceva dar ma indoiesc ca parintii tai vor primi amenda. Daca totusi primesc, se poate contesta pe cai legale. Puncte la purtae probabil ca iti vor scadea, dar nu stiu daca chiar 3.
Imi dau seama ce idiot si frustrat e profesorul ala daca si-a pus mintea cu un copil de 13 ani, dar probabil ca nu are mai multa. Asta este acum.

| Omi777 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mda... corect.

| andru10best a răspuns:

Invata si tu sa te controlezi ca nu o sa ajungi prea departe cu iesiri din astea.

| Omi777 a răspuns (pentru andru10best):

Mda. stii ce se poate intampla?

| andru10best a răspuns:

NU cred ca o sa se ajunga la politie si chestii din astea. Probabil a facut plangere la director si o sa iti scada nota la purtare sau o sa iti aplice o pedeapsa.

| Omi777 a răspuns (pentru andru10best):

A facut la politie laughing...

| andru10best a răspuns:

Inseamna ca l-a afectat grav. Ai primit si tu ceva prin posta, o instiintare, ceva de genul asta?

| Omi777 a răspuns (pentru andru10best):

Nu, nu am primit oricum mi-a zis ca cica o sa faca o sesizare cand il injurasem dar nu am luat de seama si am crezut ca doar a zis asa ca sa ma sperie...

| andru10best a răspuns:

Eu zic sa astepti ca ce-i in mana, nu-i minciuna. Poate a zis asa sa te sperie. Ai rabdare si cand ai sa stii sigur cum sta treaba, o sa cauti si rezolvare. Sper din suflet sa iti fie bine si sa nu ai probleme mari.

| Omi777 a răspuns (pentru andru10best):

Multumesc frumos sad mda am aflat ca pot sa iau amenda intre 400 si o mie 300 de lei si doua -3 puncte scazute la purtare oh go on

| andru10best a răspuns:

Este posibil... nu este musai. happy

| Cristian0884df11 a răspuns:

Eu zic sa treci granita cat mai potihappy