| aabbbccccddddd a întrebat:

De ce suntem cei mai vizati noi si polonezii de un atac rus? Cu ce scop ne-ar ataca Rusia? De ce ar vrea sa ne invadeze? Si mai important, sunt sanse sa ne invadeze? De ex mai intai sa invadeze Ucraina, apoi si tarile de langa ea, etc? Si asa sa porneasca ww3? Eu zic ca sunt ceva, dar ma tot gandesc DE CE ar ataca si Romania

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai tras concluzia ca rusii ar vrea sa ne invadeze?
Chiar crezi ca sunt atat de nebuni sa atace tari NATO?
Mai gandeste putin, sunt alte tari cu care au granite comune si nu se gandesc sa le invadeze.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce au spus si cei de mai sus dar rusii au si o "directiva" a tarului Petru cel Mare (Petru al II-le-a zis si Dolgoruky pentru ca s-a logodit cu Ecaterina fica lui Alexandru Dolgoruky. N-a mai apucat sa se casatoreasca pentru ca a murit chiar in ziua casatoriei) care a scris in testamentul sau ca Rusia trebuie sa cucereasca gurile Dunarii si taoata zona din jurul Marii Negre, dupa care sa cucereasca intreaga Europa.

| darrio2007 a răspuns:

Suntem in NATO, ca fosta tara controlata de ei si suntem foarte aproape.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu suntem deloc vizați de un atac al Rusiei. Rusia nu va ataca niciodată o țară Nato

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Fiindcă suntem geografic mai aproape de ei.
2. Ca să ne integreze în sistemul lor economic.
3. Num căci facem parte din NATO. Când ne atacă pe noi, atacă NATO iar asta nu își permit.
4. Da.
5. Nu WW3 nu e posibil.
6. Ca să gândești, ai nevoie de informații la nivel foarte înalt, care îți lipsesc.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 4 ore | aabbbccccddddd a întrebat:
De ce suntem cei mai vizati noi si Polonezii de un atac rus?"
mai treci si tu pe la ora de geografie, mai deschide google maps, mai... FA CEVA, nu sa pui intrebari cu care te faci de ras din prima

| Crackman a răspuns:

Suntem la mijloc din punct de vedere geografic

| Legion7X a răspuns:

Pentru că la deveslu este tehnologie militara avansată al SUA, iar Rușii sunt aproape de noi.

| Vântulalb a răspuns:

Rusii nu ne vizeaza pe noi in mod special. Dar iata ca la noi sunt comasati militarii americani care... Plus Deveselu, Campia Turzii, si altele. Suntem "la mijloc" atat geografic cat si politic. Ne-am bagat in mocirla asta, vom incasa bobarnacele. Rusii nu urmaresc sa ne ocupe. Daca voiau, o faceau de mult timp. Nu-i asteptau pe americani.

| SingleForOne a răspuns:

Suntem un fost stat comunist, si suntem un fel de punct centru al Europei dintre Europa, SUA, Canada, si alte tari, si pentru ca avem acces la Marea Neagra. Dupa noi, cine crezi ca urmeaza? Alte tari cu acces la mare si slabe din fire.

Răspuns utilizator avertizat
| Terebentina2020 a răspuns:

Nu te mai uita la televizor daca nu reusesti sa filtrezi informatiile.