| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce tarile din occident sunt mai dezvoltate decat cele din Europa de Est, inteleg ca sunt majoritatea tari vechi dar cum de sunt asa de dezvoltate fata de restul?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e vorba de ca nu a venit comunismul, in Germania de est era comunism si era cea mai bogata tara din uniunea sovietica, e vorba de multe lucruri, uite china cum sau dezvoltat aia in 30 de ani, dar cand isi darami ca prostul toata economia ce vina are comunismul din trecut, e vorba de mentalitate, ratiune, inteligenta, ca fapt divers de america de sud e saraca iar america de nord bogata

america de sud =latini
america de nord englezi, germani etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

In vest nu a ajuns comunismul

| anonimg a răspuns:

Pentru ca acolo nu exista coruptie.
Un strain cand aude de Romania aude doar cand este vorba de coruptie.
Noi suntem saraci din pricina coruptiei. Oamenii din conducerea tarii se cumpara cu bani unii pe altii pentru anumite avantaje, pentru ca infractiunile lor sa nu fie cunoscute si ei sa nu fie pedepsiti; si cei mai multi se lasa cumparati ca sa nu de-a in vileag pe infractori. Si uite asa, zicem ca tara merge inainte -dar ea merge inapoi, din saracie in mai mare saracie. Pentru ca daca oamenii nu pedepsesc infractiunile, le pedepseste Dumnezeu. Si ca si in armata, din pricina unora sufera tot poporul. Nu ca noi am fi mai buni daca am fi fost in locul lor...

| minrest a răspuns:

Tarile occidentale sunt mult mai dezvoltate decat tot restul lumii, cu exceptia Japoniei, nu numai fata de cele din est. Unele motive sunt date de catre colegi, dar motivul principal este ca aceste tari au adoptat libertatea economica, care permite economiei sa functineze potrivit legilor stiintei economice, a legilor pietii, nu cum ordona un conducator; si au adoptat libertatea politica, fara de care ai o conducere dictatoriala care conduce si economia, deci libertatea economica ramane doar cu numele. De cand am adoptat si noi aceleasi principii, am inceput sa ne dezvoltam, dar fiind la inceput, suntem mult in urma lor.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că americanii au învățat o lecție dureroasă după primul război mondial. Nu mai poți cere unei națiuni învinse despăgubiri, căci totul se poate întoarce împotriva celor care au pus sancțiunile.
Atunci, au hotărât ca în țările pe care ei le controlau să pompeze bani, investitori. Au creat acel plan Marshall. Și, au impus demilitarizarea civilă, adică, spre deosebire de America, populația civilă nu avea dreptul de a deține armă. Nici cadrele militare, nu aveau dreptul de a deține armă personală.
De asemenea, au creat, fundația viitoarei Uniuni Europene, la început era o uniune economică a oțelului.
Deci, prin investiții, cercetare, educație, sănătate s-a reușit să fie mai dezvoltați.
Iar, factorul decisiv față de Est a fost industria liberă, bazată pe cerere și ofertă, pe eficiență, nu controlată de stat ca în Est.

| Yurisa a răspuns:

Pentru ca tarile din est au fost afectate de comunism, erau marionetele Rusiei si de aceea la putere au ajuns tot felul de oameni cu moravuri dubioase

| MynameisG3NI4L a răspuns (pentru Yurisa):

In completarea lui Yurisa, In timpul cand Hitler era la putere, Germania nu era privita cu ochi buni si nici dezvoltata nu era, Hitler se gaadise ft mult si incepuse sa inebuneasca de aceea er unul dintre cei mai rai si nepriceputi dicctatori ai lumii

| RAY a răspuns (pentru MynameisG3NI4L):

Scrii aiureli, hitler a abolit somajul, a facut autostrazi si a dezvoltat economic Germania, nu era un dictator din moment ce a fost ales in mod democratic, Germania a avut toata europa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece erau mai dezvoltate de la inceput, mai toate tariile vestice si trag din celti/triburi germanice, + tariile din est sunt mixuri de popoare mai mici la numar, si mai toate is formate in ultimii 1000 +- de ani, avand permanent conflicte intre ei, Conflicte ce au folosit resursele care le-ar fi ajutat sa se dezvolte

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai învățat asemenea dezinformare? Mai citiți cărți, documentați-vă și după aceea scrieți. Ați auzit de Ovidiu, de Calatis, Tracia? Auzi ne-am format acum 1000 de ani! Cea mai mare minciună și dezinformare! Sau poate l-ați auzit pe premierul Ungariei care spunea că sunt de 1000 de ani ca popor. Da, ei au dreptate cu cei 1000 de ani, dar restul părții de Est, are cel puțin 2000 ani vechime de civilizație și formare, căci așa putem ajunge și la o vechime mai mare, dacă este vorba de primele atestări ale unor așezări pe aceste teritorii din Estul Europei. Și toate popoarele lumii sunt un mixt de etnii! Numai în propaganda nazistă se vorbea de o rasă pură, care de fapt nu există! Iar, triburile care le-ați menționat, ați fi aflat că au fost cucerite de Imperiul Roman, identitatea le-a fost amestecată, iar în prezent au un descendent comun cu cei din Est, adică poporul roman, care la fel era un amestec de etnii, dar care își crease propriu alfabet, propria cultură și identitate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Stiu foarte bine istoria Traciei, dar esti constient ca statele romanesti s-au format Oficial in anii 1300?, cea mai veche mentiune este de prin 1185 Oltenia/Walachia
Poporul roman are la radacini popoare din Tracia (SI Ilaria) DAR NU CONTINUITATE DIRECTA, dar toata povestea cu Dacii este fantezie pura laughing, a fost folosit ca propaganda in ww2, dar a fost indoctrinata de regimul comunist

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

In legatura cu vechimea tariilor, luand de la Germania(Austria) la est ce tara are cu mult peste 1000 de ani? Bulgaria cea mai apropiata tara ai putea spune (anii 600) dar la scurt timp de infiintare a fost absorbit de Imp Bizantin, componenta populatiei s-a schimbat de asemenea, Ukraina Kievul poate fi considerat putin mai veche, dar a fost distrus/ocupat reconstruit. deci nu se pune.
Italia iar popoarele germanice si nu numa au invadat din plin...
GRECIA- este cam singura tara, si primii din europa care au adoptat agricultura restul europei de aici a invatat, desigur asta se intampla acu peste 5000 de ani

| Nonameagain a răspuns:

Locuitorii "tariilor" au fost la scoala si au invatat, nu doar ca sa obtina hartia aia cu care se pot angaja. Si nu sunt mai vechi decat cele din "europa" (Europa!) dar educatia veche inca e valabila si acum: nu se fura, nu se minte, nu se inseala, nu se fac ca nu vad o greseala ci iau atitudine imediat, au respect fata de aproape si mai ales fata de batranii de la care invata multe. Si peste toate astea, tarile Europei de est, au fost mereu in calea navalitorilor. Unde ai ajuns la istorie? Vestul a fost ferit de asa ceva si s-a putut dezvolta in liniste. Dar cum spuneam, educatia este principala in dezvoltarea unei tari.

| UnholySaint a răspuns:

In Europa de Vest au fost mai putine invazii devastatoare,pe cand in Est su fot huni,mongoli, tatari, turci, cumani si multi altii care au parjolit zona de multe ori, si de fiecare data dezvoltarea a trebuit sa o ia de la zero.
Asta pe langa comunism si coruptia de astazi.

| MynameisG3NI4L a răspuns:

Cele dezvoltate au avut lideri buni, pe caad cele ne dezvoltate au avut lideri nu prea intelepti(nu conteaza vechimea unei tari)