| LanguageMaster a întrebat:

De ce vârsta minimă pentru a practica paintball este 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa a stabilit legiuitorul pentru detinerea si folosirea de arme, prin L.295/2004, privind regimul armelor si munitiilor, rep. in 2014, citez:
"(10) Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."
Armele pentru paintball sunt prevazute in categoria E, arme care nu necesita permis, autorizare sau notificare.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar apropo, pistoalele de tip taser necesită o anumită vârstă minimă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Aceste arme sunt interzise, fiind prevazute la lit.A, pct.6 din Anexa la L.295/2004, rep. in 2014.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

De ce au fost interzise?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Fiindca pot fi letale si asa a hotarat Parlamentul.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar legislația cuprinde prevederi despre armele cu laser/plasmă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ti-am spus ca sunt in categoria armelor interzise, este o prevedere din L.295/2004.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Puteți să-mi citați această prevedere din L.295/2004?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Mai uita-te si tu in lege, nu-i asa greu. Este Anexa la lege, Categoria A - Arme interzise, pct.6.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Apropo,ce înseamnă arme care prezintă caracteristicile tehnice ale armelor letale sau neletale?
Adică în afară de taser la ce alte arme se referă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Se poate referi la toate armele, cu exceptia replicilor airsoft si paintball, citeste intreaga anexa si o sa vezi exemple de arme.
De asemenea aici intra si armele albe.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca asa spune legea.Stii ce este aia o lege?

| LanguageMaster explică (pentru darrio2007):

Păi şi de ce spune aşa legea?