| anonim_4396 a întrebat:

De fiecare data cand ma duc spre camin sunt intampinat de un tigan care tot imi cere bani(cere putin zis) daca ii spun ca nu am sau incerc sa plec insista sau se pune în fața mea.
Ajunge sa dea in mine(a facut-o doar o data pana acum).
Eu nu pot da in acesta deoarece cartierul este plin de tigani.
Nu am pe unde ocolii.
Oare daca sun la politie se va face ceva? Sau doar se va uita de caz ca de obicei

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe ii poti face plangere penala pentru lovire sau alte violente.
Incearca sa nu mergi singura spre camin, du-te cu alti colegi si asa vei avea si martori daca se mai intampla, ori nu vei mai fi acostat.

| PicosMarian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Rar nu vin singur...o data nu am venit singur dar nu am avut ce face doarece respectivul avea pe partea cealalta de sosea o mare parte de membri din familie. sunt martori dar nu cred ca cineva "s-ar baga" in asa ceva

| Simpatic a răspuns:

Asta pentru ca esti fricos, ia aplica-i un pumn in gura sa-l lasi lat, sa vedem mai cere bani alta data?

| PicosMarian a răspuns (pentru Simpatic):

Se va întoarce cu fratii lui mai mari.

| Simpatic a răspuns (pentru PicosMarian):

Si asta e adevarat, eu stiu ca tiganii nu stiu sa piarda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La poliție.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie să te impui tu, dacă te vede fricos va face bulling. Dacă nu te poți impune sună la 112 de față cu el când mai face așa, să vedem ce reacție are.

| PicosMarian a răspuns (pentru Frank51):

Daca o sa sun sunt mai mult ca sigur ca imi va lua telefonul si cel mai probabil il va tranti.

| Frank51 a răspuns (pentru PicosMarian):

Tipic, îți este foarte teamă să iei atitudine, tocmai de asta are tupeu. Dacă ți-e frică să ceri ajutor din păcate alte soluții nu există, îți urez bătaie ușoară, vorba aia să nu fie la ficat.

| PicosMarian a răspuns (pentru Frank51):

Si daca as lua, se va intoarce cu rudele sau fratii lui mai mari?

| Mirel4412 a răspuns:

Cu greu spun asta, dar poti apela si la politie. La mine in sat, sunt tigani de 13-14 ani care conduc motoare de 600 cc si dube pe drum national, 5km... Pe mine ma opreste politia la orice, da pe astia nu-i vede nimeni.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Se încadrează la lipsire de libertate în mod ilegal (Codul Penal, art. 205). Faptul că te lovește constituie o agravare a infracțiunii și se pedepsește cu închisoare de la 3 la 10 ani (Codul Penal, art. 205, alineatul (2), punctul «c»).