| SKyp_MicuTzu_1999 a întrebat:

De la cati ani poti intra la inchisoare? Dau funda. (scuzati categoria nu cred ca este cea potrivita big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedeapsa inchisorii in penitenciar se aplica numai celor majori la data savarsirii infractiunii.
Conform Codului penal, in cazul minorilor peste 14 ani, se poate aplica o masura educativa privativa de libertate, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie."

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Orza_Robert-andrei_1983 a răspuns:

Dupa ce faci majoratul(18 ani)