| faranumexdd a întrebat:

Hei. in primul rand, scuzati categoria, nu cred ca e cea mai potrivita pentru aceasta intrebare. deci :
de la cine poti afla mai multe despre propria origine, stramosi si alte lucruri legate de arborele genealogic? happy

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Iti intrebi membrii familiei sau daca vrei ceva si mai amanuntit te duci la un centru(nu stiu daca sunt si in Romania) unde o sa faci niste teste ADN si poti afla daca esti european, turc, tatar, asiatic, amerindian, daca stramosii tai au venit din Africa sau Asia...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepi cu parintii, bunicii paterni si materni, strabunici (daca mai traiesc), prieteni, cunoscuti, precum si documente de la biserica, primarie, arhivele statului.

| doctorandus a răspuns:

De la mormoni, ca ei au mania genealogiilor.

| sublime89 a răspuns:

Preferabil de la alte rude de ale tale.

| AlexTurcu a răspuns:

Există specialiști la care puteți apela pentru astfel de servicii. De exemplu, echipa „Scriem istoria ta". Adresa este https://scriemistoriata.wordpress.com/