| Daniela_Daniela_1998 a întrebat:

Deci.
Am primit de la medicul de familie concediu medical 10 zile. A început săptămâna trecută, în data de 6 care a picat marțea și s-a terminat săptămâna aceasta, mai exact ieri joi în data de 15. Azi m-au chemat la lucru. În mod general nu mai aveam doua zile libere, 3 în cazul în care a fost și o sărbătoare legala? Zilele libere pe care le primești în fiecare săptămână nu se mai pun la calcul? Nu ar trebui sa le primesc după. În mod general nu as avea 10 zile cu 4 libere? Și ar veni 2 săptămâni? Eu nu înțeleg

Mulțumesc

2 răspunsuri:
| CezarTT a răspuns:

Sărbătorile din timpul concediului medical nu se adaugă după terminarea acestuia, dacă urmează o sărbătoare imediat după terminare ex: pe 10 e ultima zi de concediu iar pe 11 este o sărbătoare, se adaugă la *concediu*. Doar dacă ești la stat, la privat nu cred ca se aplică.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul medical este pe zile calendaristice, nu pe zile lucratoare. Si astazi este zi libera doar pentru angajatii de la stat si nici dintre acestia nu pentru toti, pentru cei de la privat nu este zi libera, asa ca trebuia sa mearga la lucru.