| Mara6392 a întrebat:

Deci cum se dau bursele anul ăsta școlar ca eu nu înțeleg? În clasa unde sunt eu suntem 33 de elevi și suntem 23 de elevi cu media egala și mai mare de 9, 50. Eu am media 9, 55 pe anul școlar anterior
Primesc bursă sau nu?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu se stie exact, deoarece nu a aparut noua metodologie in aplicarea prevederilor privind bursele din noua lege a invatamantului preuniversitar nr.198/2023, intrata in vigoare cu 3 septembrie 2023.
In orice caz legea prevede ca bursele de merit se vor acorda la cel putin 30% din elevii unei clase, dar nu prevede media minima necesara sau alte criterii.
Se poate ca toti cu media 9, 50 sa primeasca bursa de merit sau chiar cu media mai mica.

| sierra1 a răspuns:

Pe ce loc ai terminat in clasă?

| Mara6392 explică (pentru sierra1):

Pe locul 18

| sierra1 a răspuns (pentru Mara6392):

Bursă: pass!

| dullcat a răspuns:

Buna.Felicitari pentru acest rezultat.Din ce scrie aici rezulta ca vor primi burse toti elevii care au peste 9.50.
https://www.edupedu.ro/......-educatie/

| gabicoo a răspuns:

Au modificat între timp.
Toți elevii cu media generală peste 9.50 primesc bursă. Știrea a fost dată de către edupedu.ro un site apropiat celor din minister.
Citește articolul

| mitza18371 a răspuns:

Din cate stiu, se va da bursa la primii 30% din clasa.