| VivaRoZ a întrebat:

Buna tuturor.Ieri mi s-a spus ca eu si inca 3 colege din clasa vom lua bursa de merit(plus alti copii de la alte clase). Bucuria noastra a fost foarte mare, dar astazi am aflat ca va lua bursa doar o colega care in anul anterior (cls a 5a) a avut media 10 si inca o fata care a avut media 9.97 ( de la alta clasa) vor lua bursa de merit.Eu am avut in clasa a 5a media 9.96 si nu mi se pare corect sa nu primesc si eu o bursa.In primul rand profesorii din scoala spun ca se acorda acum doar 2 burse pe scoala, dar eu stiam ca se acorda 4 burse pe sc. Ce ar trebui sa fac sa obtin si eu bursa? Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

La anul trebuie sa inveti si sa incerci sa fi cea mai buna, stiu ca nu e chiar corect ce se intampla, insa gandeste'te un pic la examen nu o sa mai fie preferata nimanui, acolo nu corecteaza profesori de la clasa asa ca nu iti face griji, ea la examen va lua nota pe care o merita nu notele pe care i le pun profesorii ca e preferata iar tu vei lua o nota mare daca inveti.

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Nu ai cum sa mai primsti bursa. Bursa se da dupa medii si altele au avut medie mai mare ca tine si daca se acorda numai 2 burse asta e. Nu ai cum sa obtii bursa decat daca inveti si ai medii mari astfel incat sa intri intre primele 2 cele mai bune medii din scoala.

| VivaRoZ explică (pentru KellyGreen):

Una din fete este preferata de profesori....si de aceea are media asa de mare.happysad.

| KellyGreen a răspuns (pentru VivaRoZ):

Daca una dintre ele este preferata de profi, inseamna ca totusi inca exista un loc, incearca sa inveti astfel incat sa ai media mai buna decat ce'a de'a 2 fata.

| VivaRoZ explică (pentru KellyGreen):

Acum..in sem 2 am luat bursa 2 luni..pt ca a fost partea cu alegerile.dar sunt curioasa ce se va intampla la anul.

| KellyGreen a răspuns (pentru VivaRoZ):

La anul trebuie sa inveti si sa incerci sa fi cea mai buna, stiu ca nu e chiar corect ce se intampla, insa gandeste'te un pic la examen nu o sa mai fie preferata nimanui, acolo nu corecteaza profesori de la clasa asa ca nu iti face griji, ea la examen va lua nota pe care o merita nu notele pe care i le pun profesorii ca e preferata iar tu vei lua o nota mare daca inveti.

| VivaRoZ explică:

Pai da si pe sem 1 anul 2011-2012 am media 10 fiz.si ce se va intampla? fata care a avut anul anterior 10 este colega mea de clasa si mai sunt alti copii din sc care au 10 si atunci ce se va intampla?