| qieiqpalz a întrebat:

Deci de maine putem merge in parc, pe strada fara declaratii?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti, dar cu masca pe fata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu pe surse.
În data de 15 la ora 24 încetează starea de urgență.
Starea de alertă intră în vigoare după ce luni sau marți este votată de parlamento lege.
Până este votată acea lege poți să faci ce vrei, două zile.
În momentul votării legii stării de alertă, vom ști toți exact.
- ce nu avem voie să facem.
- ce avem voie să facem pe proprie răspundere,
Iar propria răspundere va fi așa.
Dacă toată lumea respectă reguli de bună purtare pe perioadă de pademie, în parc și peste tot, în 15 zile numărul îmbolnăvirilor va scădea. Dacă toată lumea își face de cap, revine starea de urgență mult mai aspră, cu lege votată în parlament.
Așa că, cu foarte mare probabilitate de marți vom avea voie să mergem în parc fără hârtie din aia, dar toată lumea, cu mic cu mare, cu mult mai multă grijă față de sănătatea noastră decât până acum.
Atâta știu, atâta îți spun.

| Gruzzly a răspuns (pentru sadrian46):

Gresit total mai incearca sa te informezi, oricum nu vina ta e vina astora de la Guvernul vieții ca nu au habar sa explice la lume ce dracu sa faca.

| aXy99 a răspuns:

Da, dar cu masca.

| Elelei a răspuns:

De luni.

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Da, dar trebuie sa ai obligatoriu masca si sa fii in grup de maxim 3 persoane

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Numai de luni! Maine poate merge si cu 10 personae si nu va fi nimic! Starea de alerta se instaleaza doar de luni incolo! Asta inseamna ca 3 zile nu o sa avem nicio restrictie

| Elelei a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Din pacate trebuie sa te contrazic. S-a prelungit starea de urgenta pana luni. Ca sa nu fie acel "vid".

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru Elelei):

Nu! Este neconstitutional asa ca nu s-a prelungit! De unde ai auzit imformatia?

| Gruzzly a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Ca sa fie neconstitutionala trebuie ca cineva sa sesizeze CCR iar până când cineva va face asta deja se intra luni in starea de alertă "oficiala" ca sa zic asa.

| Elelei a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

De pe la stiri. Intre timp iar s-au razgandit. De maine, nu de luni, incepe starea de alerta.

| qieiqpalz explică (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Pai si daca vreau singur?

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru Elelei):

Nici dracu nu stie ce vor! Atunci poate ai dreptate! Eu ultima dată când am văzut asa au scris ca vor urma 3 zile fara restrictii acum daca s-a schimbat sau nu, nu stiu!

| Elelei a răspuns (pentru HackerulAnonim2212):

Asa este. Nici ei nu stiu ce vor, ce trebuie sa faca, nimic.
Dimineata am vazut ca de azi e stare de alerta dar... nu au stabilit sanctiunile pentru cine incalca regulile. Nici regulile nu sunt prea clare. Dau vina pe o lege incompleta de... acum 20 de ani.

| Camelia3457 a răspuns:

Da putem! Eu totuși o sa-mi iau declarația pentru orice, si sa stai intr-un grup de maxim 3. Numai bine