| Ingognito a întrebat:

Deci este o lege din asta cum ca daca ai 18 ani dar Inca esti la liceu mai poti primi alocatia, eu si cu in prieten ne-am dus LA secretariat am dat buletinul si au facut ei o foaie de aia sa o trimita ca sa vina alocatia, au trecut 3 luni de atunci si tot n-a venit alocatia si daca ma duc la secretariat ca sa imi dea de aia cum ca sunt la scoala sa o duc eu nu vor, + ca mai am un coleg care a facut-o acum un an si tot nu a venit, deci ce sa fac ca sa iau alocatia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista L.61/1993 si este obligatoriu sa-ti dea alocatia. Poate ai depus cererea dupa inceperea scolii si inca n-a fost prelucrata dar vei primi alocatia si din perioada anterioara. Te poti adresa si dirigintei sa vada ce s-a intamplat cu cererea, daca la secretariat nu-ti spun.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| Ingognito explică (pentru Ioandelasal):

Diriginta a dat din umeri, si nu am repetat anul scolar deci...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ingognito):

Atunci adreseaza-te directorului liceului, eventual in scris.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elevii de peste 18 ani vor beneficia de acest drept începând cu luna februarie, în acest sens ei fiind obligaţi să depună, la nivelul şcolii, o cerere în nume propriu, însoţită de o copie a actului de identitate şi o adeverinţă emisă de unitatea şcolară, din care să rezulte că urmează o formă de învăţământ.

| Ingognito explică (pentru anonim_4396):

Am facut asta de acum 3 luni

| christall a răspuns:

In primul rand mergi la secretariat. Cred ca nu esti singurul si de acolo o sa primesti sigur raspuns. Intreaba daca au fost trimise documentele si vezi pe unde e blocajul.

| Eddz a răspuns:

As zice ca ar trebui sa vorbesti cu dirigintele/diriginta sau cu directorul, fiindca secretariatul asta pare cam suspicios din moment ce nu esti primul la care se intampla. Succes